Abstynentka mimo woli

28 dni to komedia ze sporą jednak dozą goryczy, która zmusza do refleksji. Akcja rozgrywa się w ośrodku odwykowym, a więc w nietypowym jak na ten gatunek miejscu, gdzie dochodzi do niezwykłej "przemiany" głównej bohaterki.

28 dni to komedia ze sporą jednak dozą goryczy, która zmusza do refleksji. Akcja rozgrywa się w ośrodku odwykowym, a więc w nietypowym jak na ten gatunek miejscu, gdzie dochodzi do niezwykłej "przemiany" głównej bohaterki.

Na dwuwarstwowej płycie otrzymujemy zupełnie przyzwoicie przeniesiony film. Całość ma 28 rozdziałów. Obraz jest dobry i nie zawiera specjalnie dynamicznych scen, które wymagałyby niskiego stopnia kompresji, czyli zastosowania takiego nośnika, jakim jest DVD, tym bardziej że film ma zaledwie około stu minut. Na dysku jest jednak jeszcze kilka dodatków i na szczęście producent nie zdecydował się na upychanie ich na płycie jednowarstwowej. Bardzo ładne i poprawne kolorystycznie zdjęcia znakomicie oddają atmosferę zarówno malowniczego ośrodka położonego w lesie, jak i nowojorskich ulic. Praktycznie nigdzie nie widać żadnych problemów związanych z transferem z taśmy filmowej ani kompresją danych.

Z dźwiękiem jest podobnie jak z obrazem - brakuje specjalnie atrakcyjnych pod tym względem scen, ale cała ścieżka dźwiękowa to całkiem niezła robota. Chodzi głównie o muzykę, która w wielu scenach dobrze tworzy atmosferę i podkreśla to, co dzieje się na ekranie. Trudno się zresztą spodziewać po tego typu filmie jakichś niesamowitych efektów dźwiękowych.

Pierwszym dodatkiem jest komentarz reżysera i jest to klasyczna pozycja spotykana na płytach, za to dwa następne to już zupełnie co innego. Jeden to jakby odcinek mydlanej opery Santa Cruz, którą śledzą pensjonariusze ośrodka odwykowego. Ograne do granic możliwości kwestie, banalna treść i przerysowane postacie - to parodia tego typu seriali sama w sobie. Być może uważni widzowie dostrzegą, że na ścianie w jednym z pokoi wisi plakat z filmu 28 dni, a może takich odnośników jest jeszcze więcej? Drugim "niestandardowym", ściśle związanym z filmem dodatkiem jest instrukcja wykonania łańcucha z papierków od gumy do żucia. Na tej stronie menu z dodatkami jest jeszcze dokument poświęcony produkcji filmu, zrealizowany przez telewizję HBO. Nie zapomnijmy przejść na następną stronę menu, jest to o tyle trudne, że strzałka jest słabo widoczna i trzeba ją specjalnie wybrać. Na następnej stronie mamy jeszcze zestaw czterech dodatków, a wśród nich zwiastun kinowy oraz informacje o aktorach i reżyserze. Nieco więcej uwagi warto zwrócić na próbne zdjęcia do ról trzech postaci oraz dwa utwory muzyczne, które można potraktować jako muzykę albo jako niewykorzystane sceny. Niestety, żaden z dodatków nie ma napisów w języku polskim.

28 dni

Gwen Cummings (Sandra Bullock) jest nowojorską dziennikarką. Atmosfera miasta działa na nią podobnie jak na wielu mieszkańców. Dziewczyna uwielbia bawić się i pić w nocnych klubach. Towarzyszy jej chłopak Jasper (Dominic West). Taki styl życia niejednego doprowadził już na krawędź, ale Gwen uważa, że skoro ma dobrą pracę i oparcie w swoim chłopcu, nie ma żadnego problemu, a z życia należy czerpać pełnymi garściami.

Pewnego sobotniego ranka po "ostrym" piątku Gwen przypomina sobie, że jest druhną na ślubie własnej siostry i na złamanie karku pędzi na dworzec, by zdążyć na pociąg. Najłatwiejszym sposobem na zlikwidowanie kaca jest dobrze znany "klin", a więc popija po drodze kilka piw. Na ślubie pozwala sobie jeszcze na parę głębszych i kompletnie pijana niszczy najpiękniejszy dzień w życiu siostry. Na domiar złego postanawia to naprawić, ale wynik jest taki, że wjeżdża ślubną limuzyną w dom. Za ten czyn może spędzić jakiś czas w więzieniu lub przez cztery tygodnie, czyli właśnie tytułowe 28 dni, poddawać się kuracji odwykowej. Ośrodek, do którego przyjeżdża, jest pięknie położony w lesie, ale Gwen nie podoba się. Nie zachwyca się też ludźmi, których tam spotyka.

W sumie 28 dni to przykład solidnego wydania filmu, niewyróżniający się niczym szczególnym, ale włożono sporo pracy w jego przygotowanie. Nadal są jeszcze dyski, którym wiele brakuje pod względem technicznym w porównaniu z tym filmem.

<hr size=1 noshade>Tytuł: 28 dni

Region: 2

Język: angielski, dźwięk sześciokanałowy w DD i polskie napisy

Nośnik: płyta dwuwarstwowa

Format obrazu: 1.85x1, anamorficzny