Access 2007 nie tylko dla orłów

Małe firmy i użytkownicy domowi wraz z nową wersją programu do tworzenia i obsługi baz danych otrzymają proste i intuicyjne narzędzie, które nie będzie przerażało natłokiem informacji. Dzięki szablonom i intuicyjnemu interfejsowi, można w jedno popołudnie zaprojektować naprawdę profesjonalną bazę danych. Dla leniwych pozostaje pobranie gotowego pliku z serwera Microsoftu. Wierzcie lub nie, ale obsługa Accessa 2007 jest tak prosta jak arkusza kalkulacyjnego.

Access 2007 nie tylko dla orłów
W dobie coraz popularniejszych baz danych dystrybuowanych na licencji open source rozwijanie niezbyt wydajnego programu bazodanowego dla biur i niewielkich firm wydaje się pomysłem chybionym. Z drugiej strony zwykły użytkownik nie skonfiguruje samodzielnie mysql lub odpowiednika i nie będzie zarządzał nim bez jakiejkolwiek pomocy ze strony programistów. Zmiana interfejsu i wykorzystanie szablonów na skalę "przemysłową" sprawiają, że stworzenie poprawnie działającej bazy danych nie będzie trudniejsze od utworzenia arkusza kalkulacyjnego. Microsoft od długiego czasu promuje swój nowy pakiet biurowy, który przypomnijmy w tej chwili znajduje się w fazie beta 2. Nie inaczej przedstawia się sprawa z modułem Access, któremu poświęcono osobną stronę internetową i prezentację multimedialną. Jednak ile z tych nowości będzie rzeczywiście przydatnych dla użytkowników?

Access 2007 nie tylko dla orłów

Główne okno programu umożliwia pobieranie gotowych projektów

Nowy interfejs to strzał w 10

W prawie wszystkich komponentach nowego pakietu Office zrezygnowano z tradycyjnego menu, na rzecz kontekstowych pasków narzędzi nazywanych wstążkami. W Accessie są cztery: Home - podstawowe narzędzia do pracy z bazą; Create - pozwala na stworzenie nowych elementów, np. formularza lub tabeli; External Data - służy głównie do importu danych z innych źródeł, takich jak arkusze kalkulacyjne lub baza kontaktów z książki adresowej Outlooka; Database Tools to miejsce gdzie uruchamiamy makra, przechodzimy do edytora Visual Basic lub ustalamy relacje pomiędzy tabelami. Po uruchomieniu niektórych poleceń np. tworzenia nowego formularza otwierane są dodatkowe polecenia związane z formatowaniem. Dzięki temu na ekranie pojawiają się jedynie te narzędzia, które są potrzebne przy konkretnej pracy. Z drugiej strony użytkownicy przyzwyczajeni do korzystania z wcześniejszych wersji będą musieli się nieco przyzwyczaić do nowego wyglądu.

MS Office 12 - pierwszy test

Microsoft już od kilkunastu miesięcy deklaruje, że kolejna, tworzona właśnie wersja pakietu MS Office, będzie najbardziej rewolucyjnym wydaniem w historii tego produktu. Nasi koledzy z amerykańskiego PC Worlda mieli okazję przetestować wersję beta Office'a 12 - ich spostrzeżenia zdają się potwierdzać szumne deklaracje pracowników koncernu. Nowy Office rzeczywiście radykalnie różni się od poprzednich edycji - znajdziemy w nim zupełnie nowy interfejs (do którego starzy użytkownicy będą musieli się chwilę przyzwyczajać), nowe formaty zapisu plików (oparte na XML-u) oraz sporo nowych narzędzi i opcji. Zapraszamy do zapoznania się z przeglądem funkcjonalności nowego Office'a! Czytaj więcej