Ace - wybielacz nad wybielacze

Jim Carey ma w sobie coś z mitycznego Króla Midasa - czego się dotknie zamienia się w złoto, a raczej w dolary. Tak było z pierwszym filmem który spopularyzował tego amerykańskiego komika: "Ace Ventura - Pet Detective" jak i następnymi "Mask", czy "Batman III".

Jim Carey ma w sobie coś z mitycznego Króla Midasa - czego się dotknie zamienia się w złoto, a raczej w dolary. Tak było z pierwszym filmem który spopularyzował tego amerykańskiego komika: "Ace Ventura - Pet Detective" jak i następnymi "Mask", czy "Batman III".

Frenetyczny styl gry zdobył mu zarówno wielu fanów jak i przeciwników. Nic zatem dziwnego, że film o przygodach detektywa poszukującego zaginionych zwierzaków doczekał się kontynuacji i to podwójnej - na srebrnym ekranie jak i monitorach domowych komputerów.

"Ace Ventura PL" - taki tytuł bowiem nosi spolszczona pecetowa wersja wybryków kinowej postaci wykreowanej przez Carey'a - to klasyczna graficzna przygodówka z mówionymi dialogami (oczywiście w naszym ojczystym języku).

Sama gra nie wiele ma wspólnego z obydwoma filmami - bazuje raczej na pewnych wspólnych motywach i na serialu animowanym telewizji CBS. Jest dość prosta i przyjemna, chciałoby się rzec wakacyjna, co nie oznacza wcale, że jest bardzo łatwa. Stylem animacji przypomina nieco opisywaną już wcześniej w CYBERZE grę ?Orion Burger" - taki zwariowany, kolorowy komiks z grafiką SVGA, masą trochę prymitywnego humoru i zwariowanych pomysłów (foka w klozecie, reanimacja zdechłej ośmiornicy). Wielbiciele telewizji Cartoon Network odnajdą tu motywy np. z serialu "Dumb & Dumber". "Ace" oferuje sekwencje zręcznościowe jak i klasyczne zagadki, puzzle i łamigłówki. Wystarczy uważnie przeszukiwać wszystkie odwiedzane lokacje, notując skrzętnie wszelkie kody i hasła by znaleźć się na drodze do sukcesu czyli ukończenia gry.

Rozgrywka składa się z sześciu etapów, wypełnionych animacjami i masą zabawnych komentarzy. Wszystkie dialogi są po polsku! Właściwie przez cały czas oglądamy pełnoekranową animowaną komedię - nawet sceny walki są zrealizowane w tej konwencji. Wadą "Ace'a" jest niemożność przeskoczenia niektórych przydługich sekwencji. Interfejs użytkownika jest bardzo prosty - "Drag & Drop", zaś dostęp do menu gry otrzymujemy po kliknięciu na postaci detektywa a następnie na jego zegarku.

To fajna i dobrze zrealizowana gra, choć tzw. "poważnym graczom" może wydać się głupia czy dziecinna. "Ace Venture PL" to idealna zabawa na wakacje.

Premiera spolszczonej wersji przygód ?zwierzęcego detektywa" odbyła się na majowej Gambleriadzie. Fanom Jima Carey'a polecam również ostatni film z jego udziałem "Liar, Liar" czyli "Kłamca, kłamca" - w czerwcu powinien być jeszcze na ekranach kin.

Tak się złożyło, iż większość opisywanych w tym numerze CYBERA programów to wersje zlokalizowane. To z jednej strony przejaw pozytywnego "tryndu" i dowód solidnej pracy rodzimych dystrybutorów, z drugiej zaś chęć lansowania dojrzałych produktów wysokiej jakości. Mamy nadzieję, iż kolejne pozycje opisywane w CYBERZE będą również spolonizowane.

Ace Ventura PL

Wytwórnia/Wydawca: 7th Level

Dystrybucja w Polsce: CD-Projekt

Wymagania systemowe:

-Minimalne:

procesor 486dx-2/66Mhz; pamięć 8 MB RAM; karta graficzna SVGA 640x480, 256 kolorów 1Mb, zgodna z VESA 1.2; napęd CD-ROM 2X (300kb/s); karta dźwiękowa 8 bit, zgodna z SB; 7 MB HD; system operacyjny Windows '95;

-Zalecane:

Pentium 100; 16 MB RAM; SVGA 2MB VESA 2.0; CD-ROM 4X (600kb/s); karta dźwiękowa 16 bit, stereo, zgodna z SB Pro, GM, WT; 250MB HD; mysz;

Miejsca do odwiedzenia w Sieci:

1.http://www.7thlevel.com - oficjalny serwer firmy 7thLevel. Można tu obejrzeć screeny, filmiki AVI, demka itp. Bardzo dobre źródło informacji o wszystkich produktach tej wytwórni, także tych ?w trakcie budowy".

2.http://www.geocities.com/Hollywood/Hills/1192/ace1.html.com - hollywodzka strona Ace'a, zdjęcia z filmów i dźwięki w formacie WAV.

3.http://www.film.com/filma/reviews/quickrev.idc?REV=145 - opis filmu "Ace II"