Acer AT3705-MG

Jeden z nielicznych na rynku telewizorów o pełnej rozdzielczości HD wynoszącej 1920 x 1080 pikseli.

Jeden z nielicznych na rynku telewizorów o pełnej rozdzielczości HD wynoszącej 1920 x 1080 pikseli.

Acer AT3705-MG

Acer AT3705-MG

Acer, firma znana z produkcji sprzętu komputerowego, rozszerza swą ofertę urządzeń przeznaczonych do kina domowego - do projektorów dołączyły telewizory LCD. W Polsce dostępnych jest już kilka rodzajów odbiorników tego tajwańskiego producenta. Do naszych testów trafił najbardziej zaawansowany model wyposażony w matrycę LCD o imponującej rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli - odpowiada to formatowi 1080p, który został przyjęty za obowiązujący dla nagrań filmowych zapisanych na krążkach Blu-ray oraz HD-DVD. Podłączając telewizor Acera do komputera (zapisane w tak wysokiej rozdzielczości filmy na razie dostępne są w postaci plików komputerowych WMV-HD), nie sposób nie zachwycić się rewelacyjną szczegółowością obrazu - poziomem detaliczności, ostrości. Szkoda tylko, że ekran Acera ma stosunkowo niewielką, jak na płaskie telewizory do kina domowego, przekątną (37"), bo zalety obrazu w rozdzielczości 1080p są najlepiej widoczne na dużych ekranach (50" i większych). W odbiorniku zastosowano matrycę SuperMVA, która oferuje dobre odwzorowanie barw, lecz charakteryzuje się stosunkowo długim czasem reakcji - w modelu Acera wynosi on 16 ms. Podczas oglądania filmów efekt smużenia czasami jest widoczny, ale trudno go uznać za dokuczliwy. Wysoka jest jasność ekranu - wynosi aż 550 cd/m<sup>2</sup>. Umożliwia to oglądanie filmów nawet w nasłonecznionym pokoju. Natomiast jedną z największych wad urządzenia jest to, że oferuje słaby - nawet jak na LCD - kontrast. Wprawdzie matryca dobrze pokrywa przestrzeń barw odpowiadającą standardowi przyjętemu dla odbiorników HDTV, lecz nasycenie kolorów jest przeciętne.

Pilot dobrze wykonany i prosty w obsłudze. Pewne działanie, duży zasięg.

Pilot dobrze wykonany i prosty w obsłudze. Pewne działanie, duży zasięg.

Najsłabiej wypada niestety czerń, której w czystej, głębokiej postaci po prostu nie ma... Dominują szarości. W ciemnych scenach niewiele widać na ekranie, bo słabe jest zróżnicowanie barw. Dużo lepiej obraz prezentuje się, gdy wyświetlane sceny są silnie kontrastowe (np. ciemne obiekty na jasnym tle). Szerokość kątów widzenia jest wystarczająca do komfortowego oglądania np. telewizji (po 176 stopni w pionie i poziomie). Jeśli zaś chodzi o wyposażenie modelu Acera, jest ono niezwykle rozbudowane. Odbiornik ma wbudowane dwa tunery TV: cyfrowy (do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T) oraz standardowy analogowy (dla telewizji naziemnej i kablowej). Oba pracują sprawnie i szybko wyszukują stacje. Obraz z tunera cyfrowego jest wyraźnie lepszej jakości - jednak trzeba pamiętać o tym, że obecnie nadawany na wybranych obszarach Polski testowy sygnał DVB-T jest dobrej jakości, ale w przyszłości będzie ona w dużym stopniu zależała od stopnia kompresji obrazu, jaki wybiorą nadawcy. Ponadto w telewizorze zainstalowano dekoder dźwięku wielokanałowego DD 5.1 oraz system kreacji dźwięku przestrzennego z dwóch kolumn (SRS: WOW). Głośniki umieszczone po bokach ekranu mają sporą (jak na urządzenie tego typu) moc 2 x 15 W, a jakość generowanego przez nie dźwięku jest dobra. Pod klapką umieszczoną na froncie odbiornika ukryto czytnik kart pamięci wielu formatów stosowanych w aparatach cyfrowych czy kamerach wideo (CF, MMC, MS, MS PRO, SD) . Jednak najciekawszym udogodnieniem jest wyposażenie telewizora w wejście sieci Ethernet i współpraca ze specjalnym oprogramowaniem Media Gateway. Po podłączeniu odbiornika do sieci komputerowej można odtwarzać na nim pobierane z niej pliki audio-wideo. Akceptowane formaty obejmują także standard filmów wysokiej rozdzielczości. Pliki MPEG2 wyświetlane są nawet w rozdzielczości 1080i, natomiast MPEG4 i WMV9 do 720p. Można też odtwarzać pliki DivX, XviD, MP3, zdjęcia JPG, TIFF, BMP, GIF oraz PNG. Można również korzystać z sieci bezprzewodowej, bo odbiornik Acera ma nawet wbudowany kontroler WiFi standardów a/b/g. W bogatym zestawie gniazd odbiornika znalazły się także cyfrowe złącza wideo HDMI i DVI.

Dlaczego

Rewelacyjna rozdzielczość rzeczywista, barwy za mało soczyste, słaba różnorodność czerni. Możliwość odtwarzania plików audio i wideo wprost z komputera.

Potencjalni rywale

Philips 37PF9830/10 13 000 zł

Telewizor z ekranem oferującym pełną rozdzielczość HD (1080p), wyposażony w system poprawy obrazu Pixel Plus2, funkcję Ambilight 2 oraz bogaty zestaw gniazd.

SHARP LC 37 GE 1 E 13 000 zł

Odbiornik z ekranem o rozdzielczości HD (1080p), z wbudowanym tunerem cyfrowym DVB-T oraz pełnym zestawem gniazd.

Informacje

Typ telewizor LCD 37" (16:9)

Cena 8600 zł

Dystrybutor Acer Computerhttp://www.acer.pl

Wymiary 118,5 x 72,4 x 28,5 cm

Waga 36 kg

Funkcje teletekst, tryby proporcji obrazu, timer, progresywne skanowanie, cyfrowy filtr grzebieniowy, korektor dźwięku, odtwarzanie multimediów z sieci, czytnik kart pamięci kilku standardów, wbudowane tunery TV: cyfrowy i analogowy, dekodowanie dźwięku przestrzennego

Złącza w ekranie podwójne antenowe (dla tunera analogowego i cyfrowego), DVI-D (z HDCP), HDMI (z HDCP), S-Video, 2 wejścia i 1 wyjście kompozyt, 4 x Euroscart (1 z RGB), 2 wejścia komponentowe, audio RCA, wejście i wyjście minijack audio, VGA, cyfrowe wyjście audio, Ethernet