Acer Aspire S3 - pierwszy ultrabook w cenie poniżej 1000 USD

Acer wprowadził do sprzedaży ultrabook Aspire S3. Urządzenie jako pierwsze na rynku sprzedawane jest w cenie zgodnej z założeniami Intela, czyli poniżej 1000 USD. Jest jednak pewien haczyk...


Acer Aspire S3 - pierwszy ultrabook w cenie poniżej 1000 USD

Acer Aspire S3 należy do nowego segmentu komputerów przenośnych, czyli tzw. ultrabooków. Są one mocno promowane przez Intela, który przekonany jest, że do końca 2012 roku "zgarną" 40% rynku laptopów konsumenckich.

"...będą one połączeniem wydajności i możliwości współczesnych laptopów z cechami charakterystycznymi dla tabletów, zapewniając krótki czas reakcji i wysoki stopień bezpieczeństwa oraz cienką, lekką i elegancką konstrukcję" - powiedział Sean Maloney, wiceprezes wykonawczy Intel Corporation.

Zobacz również:

  • Ranking tanich laptopów 2021 - polecane modele
  • Najlepszy laptop dla studenta 2021/2022

Ultrabooki mają przykuwać wzrok efektownym designem i stanowić konkurencję dla Macbooka Air, czego potwierdzeniem jest wprowadzony właśnie do sprzedaży Aspire S3. Jest to 13,3-calowe urządzenie, które wyposażone zostało w aluminiową obudowę o grubości wynoszącej (w najwęższym miejscu) zaledwie 13 milimetrów. Całość waży jedynie 1,35 kilograma i pracuje pod kontrolą procesora Intel Core i5. Dane zapisywane są na dysku twardym o pojemności 320 GB i 20-gigabajtowym dysku SSD, natomiast zasilanie zapewnia akumulator pozwalający urządzeniu na maksymalnie 6 godzin pracy.

Producent podkreśla ponadto, że nowość korzysta z funkcji Acer Green Instant On, która:

- z trybu uśpienia (Sleep) wznawia pracę ultrabooka w zaledwie 2 sekundy

- z trybu głębokiego uśpienia (Deep Sleep) wznawia pracę w 6 sekund.

Jednym z kluczowych założeń Intela była niska cena ultrabooków, która nie powinna przekroczyć 1000 USD. Aby to osiągnąć Intel postanowił nawet zainwestować w ciągu najbliższych trzech-czterech lat 300 milionów dolarów w rozwój technologii przeznaczonych dla tego rodzaju komputerów.

Niestety założenia zostały szybko zweryfikowane przez rynek. Przyszli producenci ultrabooków jednym głosem stwierdzili bowiem, że koszty produkcji nie pozwalają na ich sprzedaż w cenie poniżej 1000 USD. Potwierdziła to firma Lenovo, której pierwszy ultrabook - IdeaPad U300S - został wyceniony w wersji podstawowej na 1200 USD.

Jak się jednak właśnie okazało, nie jest tak źle z tymi kosztami produkcji. Firmie Acer udało się bowiem przełamać cenową barierę, gdyż wyceniła ultrabooka Aspire S3 na 899 USD (trafił on właśnie do sprzedaży na rynku amerykańskim i kanadyjskim).

899 USD a pewien "cenowy" haczyk

Niestety jest tutaj pewien haczyk. Acer, w odróżnieniu od Lenovo zdecydował się bowiem na wykorzystanie jako głównego dysku standardowego HDD, który jedynie wspomagany jest przez niezbyt pojemny dysk SSD. Oczywiście miało to znaczący wpływ na końcową cenę nowego ultrabooka.

Ultrabooki - co dalej?

Warto na koniec przypomnieć, że w przyszłości ultrabooki doczekać się mają również dotykowych ekranów (ukłon w kierunku Windows 8), zasilania zapewniającego "całodniową pracę" oraz możliwości praktycznie natychmiastowego uruchomienia. Ponadto w pierwszej połowie przyszłego roku otrzymają ogromne wsparcie ze strony Intela w postaci nowej generacji bardzo energooszczędnych procesorów Ivy Bridge.

Ultrabooki - czy to w ogóle ma sens?

Moim zdaniem to dobrze, że na rynku zagościła nowa kategoria ultraprzenośnych komputerów. Dzięki niej otrzymujemy bowiem możliwość zakupienia w stosunkowo niskiej cenie (oczywiście nie wiadomo jak to będzie wyglądało w Polsce, ale po przeliczeniu 899 USD otrzymujemy kwotę niespełna 2900 zł) naprawdę mobilnego sprzętu, który dodatkowo oferuje przyzwoitą wydajność oraz przykuwa wzrok bardzo ładnym designem.

Oczywiście to czy ultrabooki będą się dobrze sprzedawały zależy jednak tylko od nas, czyli konsumentów. Czy waszym zadniem mają one szansę zawojować rynek i stanowić realną konkurencję dla MacBooka Air?