Acer Ethos - notebook dla "techno-lidera"

Acer odświeżył ofertę swoich komputerów przenośnych. Firma zaktualizowała rodzinę notebooków z serii Timeline, zaprezentowała też zupełnie nową. Ta ostatnia nosi miano Ethos i przeznaczona jest dla świadomych technologicznie użytkowników.


PC World Testy - notebooki

Pozycjonowanie komputerów Acer Ethos jest efektem przeprowadzenia przez producenta badań rynkowych, dotyczących "segmentacji klientów" ze względu na ich potrzeby, wiedzę i możliwości finansowe.

Gros potencjalnych nabywców stanowią klienci "standardowi", w zrównoważony sposób podchodzący do marki i wyglądu sprzętu, jak i do oferowanych przez niego możliwości. Na jednym końcu tej skali znajdują się klienci "praktyczni" (pragmatyczni) - nie przywiązujący wagi do designu i niezbyt zainteresowani technikaliami. Na przeciwnym biegunie znajdują się "technologiczni liderzy"; osoby wykazujące się wiedzą techniczną, oczekujące po sprzęcie wysokich osiągów i efektownego wyglądu (i skłonne za nie więcej zapłacić).

Notebooki Ethos są skierowane właśnie do nich.

Na początek nowa linia obejmie dwa modele komputerów: 5943G i 8943G. Pierwszy z nich to notebook o 15,6-calowym ekranie, drugi wyposażono w panel 18-calowy. W obu wypadkach są to panoramiczne matryce o proporcjach 16:9, podświetlane diodami LED. Różni je rozdzielczość - odpowiednio 1366 x 768 i 1920 x 1080 pikseli.

Zamiast desktopa

Ethos 8943G to typowy reprezentant kategorii notebooków DTR (desktop replacement), mogący z powodzeniem stanowić domowe centrum multimedialne. Obsługuje system Dolby Home Theater v3 z technologią audio Cinematic Surround i wyjściem 5.1 przez S/PDIF. Wbudowanym w notebooku dwóm głośnikom towarzyszy też głośnik niskotonowy, umieszczony na spodzie urządzenia.

8943G wyposażony jest też w specjalny, dwufunkcyjny touchpad. Po wciśnięciu specjalnego, znajdującego się pod nim przycisku touchpad zmienia się w dotykowy panel konsoli do obsługi multimediów - Acer Arcade.

Notebooki Ethos będą wyposażone w najnowsze procesory mobilne Intel Core i5 i Core i7, karty graficzne ATI Mobility Radeon HD 5650/5850, dyski twarde o pojemności nawet do 1,28 terabajta (2 x 640 GB), napędy optyczne DVD-Super Multi z obsługą płyt dwuwarstwowych (opcjonalnie - napędy Blu-ray).

Producent zwraca uwagę na stylistykę komputerów - jej charakterystyczne cechy to m.in. aluminiowe wykończenie, odseparowane od siebie klawisze oraz podpórka na dłonie wykonana ze specjalnego, "miękkiego" plastiku.

Timeline X - co nowego

Jak wspomnieliśmy na wstępie, Acer zaprezentował też nową odsłonę serii notebooków Timeline, noszącą dodatkowe oznaczenie - X (od "extreme"). Maszyny z tej serii, dostępne w odmianach z ekranami 11,6-, 13,3-, 14- i 15,6-calowymi, otrzymały nowe procesory. Dostępne wcześniej konfiguracje z CPU Intel ULV zostały zastąpione konfiguracjami z intelowskimi układami Core i3/i5/i7. Nabywca będzie mógł też wybierać spośród opcji układów graficznych - Intel GMA HD lub dedykowane karty ATI HD 5470/5650.

Kluczową zaletą notebooków Timeline X ma być też wytrzymałość akumulatorów, wynosząca 8 godzin (przy zastosowaniu pojemniejszego akumulatora i w trybie oszczędzania energii Powersmart czas ten ma wydłużyć się nawet do 12 godzin).

Ceny i konkretne daty rynkowej premiery sprzętu nie są na razie znane.

Więcej informacji: Acer