Acer Iconia Tab A500 - rasowy tablet (recenzja)


Efektywny

Tym, co najbardziej odróżnia nowe tablety z Androidem od starszych modeli jest zastosowanie zupełnie innej wersji systemu. Android Honeycomb zupełnie nie przypomina systemu w wersji FroYo czy Gingerbread. Użytkownik otrzymuje platformę, która funkcjonalnością została pozycjonowana dokładnie tam, gdzie same tablety - między oprogramowaniem komputera osobistego i smartfona.

Najbardziej rzucającym się w oczy elementem nowego systemu jest pulpit i możliwość zastosowania jeszcze większych i bardziej zaawansowanych widżetów. Świetnie sprawuje się np. ten od przeglądarki internetowej, który pozwala przewijać miniatury ulubionych witryn, albo ten z Gmaila, dzięki któremu widzimy fragmenty najnowszych wiadomości ze skrzynki odbiorczej. Na razie niestety liczba tego typu dodatków jest stosunkowo ograniczona, ale praktycznie pewne jest, że wraz ze wzrostem tabletów z systemem Honeycomb powstanie coraz więcej aplikacji i widżetów stworzonych specjalnie pod rozszerzone możliwości tej wersji platformy.

Niedoskonałości..

Podobno nikt i nic nie jest doskonałe. Na przykład największymi zarzutami wobec iPada 2 jest brak obsługi technologii Flash i bardzo słabe kamery z przodu i z tyłu urządzenia. Także Iconii Tab A500 można nieco zarzucić. Na wstępie warto zaznaczyć, że tablet ten jest ponad 100 gramów cięższy od konkurenta spod znaku jabłka. Mimo zastosowania aż dwóch głośników, dźwięk wydobywający się z urządzenia daleki jest od rewelacji, a spasowanie obudowy mogłoby być nieco lepsze. Także kamerki zamontowane w urządzeniu nie błyszczą formą. Co prawda są znacznie lepsze niż w iPadzie, ale jakość wykonywanych zdjęć zdecydowanie nie zachwyca. Nie pomaga w tym ani 5-megapikselowa matryca, ani zastosowanie diodowego flesza. Nieco lepiej jest z przeznaczoną do wideokonferencji przednią kamerką - ona po prostu jest przeciętna, ale w zupełności wystarczająca do codziennego używania.

... rekompensowane atutami

Kto by jednak kupował tablet, by robić nim zdjęcia lub słuchać muzyki na wbudowanych głośnikach? Najważniejszą wadą urządzenia pozostaje więc ciągle jego waga (nieco ponad 700 gr). A co z atutami? Acer Iconia Tab A500 należy do tańszych urządzeń wyposażonych w system Android Honeycomb. Pamiętać też należy, że jest to model z możliwością powiększenia wewnętrznej pamięci kartą microSD oraz wyposażony w slot kart SIM, umożliwiający korzystanie z sieci 3G. Konkurencyjne urządzenia o podobnej funkcjonalności kosztują nieco więcej, a prawdę mówiąc nie widać wyraźnej różnicy.

Zastanawiasz się czy tablet jest dobry dla dziecka? Zabierz głos w dyskusji.

Acer Iconia Tab A500

Wersja systemu: 3.0.1

Cena (w dniu publikacji): od 1599 złotych

Plusy i minusy:

+ Android Honeycomb

+ Solidna obudowa

+ Procesor Tegra 2

+ Wejście USB

+ Dostępne wiele akcesoriów

+ Konkurencyjna cena

- Mógłby być nieco lżejszy

- Słaba jakość zdjęć i wideo

Ocena:

Możliwości: 4,5/5

Jakość: 4/5

Wydajność: 5/5

Opłacalność: 5/5

Ocena końcowa: 4,5/5

Acer Iconia Tab A500, mimo że niedoceniany przez konkurencję, ma wszelkie szanse wprowadzić duże zamieszanie na rynku tabletów.