Acer Iconia Tab A500 - rasowy tablet (recenzja)

Dwurdzeniowy procesor, Android Honeycomb i ekran o przekątnej 10 cali nie musi oznaczać bardzo wysokiej ceny. Przedstawiamy recenzję tabletu Acer Iconia Tab A500.


Tablety z systemem Android pojawiły się jeszcze w zeszłym roku, jednak bez błogosławieństwa samych twórców platformy. Wszystko przez zastosowanie w nich smartfonowej wersji systemu, która czyniła z tych urządzeń po prostu nieco większe smartfony bez możliwości dzwonienia.

Google wiedział, że nie tędy droga i prosił twórców o cierpliwość, tworząc zupełnie inną odmianę systemu, stworzoną specjalnie pod większe urządzenia przenośne. Tak powstał Android Honecyomb. Jednym z pierwszych urządzeń wyposażonych w ten system jest tablet Acera - Iconia Tab A500. Urządzenie pozytywnie zaskakuje, nawet gdy obok leży nowy produkt Apple’a - iPad 2.

Zobacz również:

  • Najlepsze tanie laptopy w 2023 roku - który komputer wybrać?
Acer Iconia Tab A500 - rasowy tablet (recenzja)

Acer Iconia Tab A500

Efektowny

Panuje pogląd, że najważniejsze jest wnętrze, ale w przypadku takich urządzeń jak tablety estetyka wykonania może okazać się ważniejsza od samych podzespołów. Na tym tle Iconia Tab A500 wypada całkiem dobrze. Obudowę tabletu wykonano z metalu, co potęguje wrażenie solidności. Jedynie małe fragmenty z boków oraz pokrywa na kartę SIM i SD są plastikowe.

Przednią część Iconii Tab A500 zajmuje pokaźnych rozmiarów ekran, o przekątnej 10,1 cala, pracujący w rozdzielczości 1280x800 pikseli. Wręcz przeciwnie do ascetycznego iPada, na tablecie Acera, oprócz kilku przycisków, znajduje się sporo wejść. Dużą różnicą jest też pozycja, w jakiej najchętniej trzymamy tablet. Podczas gdy iPad swoją konstrukcją zachęca do korzystania z niego w pionie, tu jest sytuacja odwrotna. Stacja dokująca, czy nawet same proporcje ekranu zachęcają do użytkowania w pozycji horyzontalnej. Co znajdziemy na obudowie, trzymając w ten sposób tablet? W lewej części wyróżnia się przede wszystkim nieco wypukły włącznik, wejście słuchawkowe i - tu miła niespodzianka - wejście mini-HDMI pozwalające wygodnie podłączyć tablet do większego ekranu.

Na górze, wzorem iPada umieszczono jedynie przyciski do zmiany głośności oraz do blokowania zmiany orientacji ekranu. Na lewym boku znajduje się natomiast wejście dla ładowarki oraz umieszczone koło siebie wejścia USB i microUSB. Największe zainteresowanie budzi duże, specjalnie wyprofilowane wejście w dolnej części obudowy - umożliwia ono podłączenie do akcesoriów zewnętrznych, np. stacji dokującej lub klawiatury.

Acer Iconia Tab A500 - rasowy tablet (recenzja)

Acer Iconia Tab A500

Szybki

Dotąd wrażenia są zaskakująco pozytywne, a jak Iconia Tab A500 radzi sobie w pracy? Tutaj też jest bardzo dobrze. Acer wyposażono w znakomity dwurdzeniowy procesor z serii Tegra 2. W okiełznaniu aplikacji pomaga mu także 1 GB pamięci RAM. Duet ten sprawuje się bez zarzutu. Przeglądarka internetowa bez trudu wczytuje nawet strony wypełnione flashem. Oczywiście znaczna jego ilość wpływa na płynność działania strony, ale podczas testów nie trafiliśmy na żadną, z którą tablet Acera by sobie nie poradził.

Iconia Tab A500 świetnie spisuje się także podczas korzystania z najbardziej wymagających aplikacji, czyli trójwymiarowych gier. Producent jest tak pewny swego, że wraz z tabletem zaoferował nawet mobilną wersję gry NFS Shift, która działała bez zająknięcia. Także takie tytuły, jak Dungeon Defenders (wersja HD), nie sprawiają tabletowi żadnego problemu. Tym bardziej nie robią na nim wrażenia arkusze kalkulacyjne, prezentacje oraz duże grafiki. Tablet Acera można więc z czystym sumieniem polecić zarówno jako urządzenie do rozrywki, jak i do pracy.

A jak jest z innymi cechami? Niestety Iconia Tab A500 nie jest doskonała. Szczegóły na drugiej stronie.