Acer Iconia: notebook bez klawiatury, ale z dwoma ekranami

Producenci sprzętu dają nam nieśmiało do zrozumienia, że era klawiatury QWERTY, jako głównego narzędzia do wprowadzania danych w komputerze ma się ku końcowi. Dotykowe wyświetlacze stają się atrybutem nie tylko smartfonów czy tabletów, ale i notebooków - takich jak Iconia, najnowsza propozycja Acera.

PC World Testy - notebooki

Idea komputera przenośnego z dwoma ekranami dotykowymi sama w sobie nie jest nowa. Niedawno mieliśmy okazję pisać o laptopie Toshiba Libretto W100, dysponującym dwoma 7-calowymi wyświetlaczami. Obraz z jednego ekranu można w Libretto rozszerzać tak, by np. okno programu zajmowało również i drugi. Z "dolnego" ekranu można też korzystać jak z klawiatury (wyświetla on przyciski wirtualne).

Podobną funkcjonalność oferuje Iconia, tyle że jest to sprzęt dwukrotnie większy. W komputerze zastosowano dwa 14-calowe wyświetlacze dotykowe o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli każdy. Jeden z nich służy jako ekran główny, drugi jest wyświetlaczem pomocniczym, mogącym pełnić funkcję wirtualnej klawiatury. Panel może stanowić "przedłużenie" ekranu podstawowego i wyświetlać nie mieszczące się na nim, dodatkowe treści.

Wygodę obsługi ekranów dotykowych ma zapewnić opracowana przez producenta nakładka na system operacyjny - Acer Ring, służąca do wyświetlania kontrolek obsługi komputera.

Jeśli użytkownik umieści obie dłonie na ekranie dodatkowym, automatycznie uruchomi się wirtualna klawiatura. Z kolei po dotknięciu ekranu palcami jednej ręki aktywowane jest kołowe "menu Start" (Ring) z poziomu którego można uruchamiać zainstalowane programy.

Iconia pracuje pod kontrolą systemu Windows 7 Home Premium. Sercem komputera będą procesory Intela z serii Core i5. Iconia wyposażona będzie w maksymalnie 4 GB pamięci RAM i dysk twardy o pojemności do 750 GB. W obudowie maszyny znalazło się miejsce na dwa porty USB 2.0, jeden USB 3.0 i wyjście HDMI oraz kamerę internetową 1,3 MP.

Dwa ekrany sprawiają, że jak na swoje gabaryty Iconia jest dość ciężka (waga sprzętu to ponad 2,7 kg).

Europejska cena notebooka szacowana jest na ok. 1,5 tys. euro.

Więcej informacji: Acer