Acer będzie walczył

Niedawne zarzuty HP przeciwko tajwańskiemu producentowi PC skłoniły zarząd Acera do wynajęcia prawnika, który ma na koncie zwycięstwo z Hewlett-Packardem. Zapowiada się ostra walka przed sądem. Tymczasem apetyt Acera ciągle rośnie. Jego kolejny cel to druga pozycja na światowym rynku PC, która obecnie należy do... Della.

Acer wynajął prawnika, który przed dwoma laty obronił EMC w sprawie wytoczonej przez Hewlett-Packard, dotyczącej naruszenia patentów. EMC złożyło własny pozew i HP musiał zapłacić spółce 325 mln USD. Interesy Acera będzie reprezentował Chris Ottenweller z kancelarii Orrick, Herrington & Sutcliffe.

Acer bada zarzuty HP, ale także rozpoczął analizę ewentualnego wykorzystania jego własnych zastrzeżonych technologii przez innych producentów. Spółka nie ujawnia jednak których. Acer posiada ok. tysiąca patentów na technologie związane z budową PC.

Trzecia pozycja zdobyta...

Gartner: rynek PC w I kw. 2007

Gartner: rynek PC w I kw. 2007

W dalszej rynkowej ekspansji Acerowi ma pomóc przejęcie małego producenta PC. Rozmowy trwają i umowa powinna zostać podpisana w ciągu 3-5 miesięcy. Prezes Acera J.T. Wang nie podaje szczegółów, jednak wykluczył dostawców z USA. Oznacza to, że nie będzie to amerykański Gateway. Pogłoski o zakupie tej firmy pojawiły się kilka tygodni temu, mocno windując kurs tej spółki. Przejęcie miało pomóc w odebraniu Lenovo trzeciej pozycji na świecie. Udało się to Acerowi bez kupna innego producenta.

Jak podaje Gartner, udział Acera wzrósł w I kw. 2007 do 6,8 proc. Spółka zanotowała wzrost sprzedaży o 46,1 proc. wobec analogicznego okresu rok wcześniej. Udało się jej wyprzedzić Lenovo, którego udział sięgnął w I kw. 6,3 proc.

...druga na horyzoncie

Plan na dalsze miesiące 2007 to zdobytą przewagę utrzymać i powiększać. Zarząd Acera ma powody do zadowolenia. Spółka dzięki modelowi sprzedaży przez dystrybutorów czy partnerów sprzedaje coraz więcej sprzętu. W odróżnieniu do Lenovo, które dzięki przejęciu działu PC od IBM snuło plany podboju świata, a po zakupie nie wykazuje dużej dynamiki.

Z pozycji numer widać już... Della. Acer deklaruje zwiększenie sprzedaży o30-40 proc w tym roku, a jeżeli Dell szybko nie otrząśnie się z zastoju, to Acer być może zmniejszy do niego dystans.

"Awans na drugą pozycję to sprawa w miarę odległa" - mówi Wang. Zaznacza jednak, że teraz na celowniku Acera znalazł się rynek USA, skąd wywodzą się Dell i HP. Bronią będzie oczywiście cena. Przychody Acera w I kw. sięgnęły 3 mld USD. Sprzedaż notebooków stanowiła 62 proc., a komputery stacjonarne - 17 proc.