Acer - ludzie zaczną kupować UMPC dopiero za półtora roku

Prezes firmy Acer, Gianfranco Lanci, stwierdził, że póki co technologia nie pozwala na stworzenie ultra przenośnego peceta (UMPC), z którego użytkowania klienci byliby zadowoleni. Według Lanciego te przenośne urządzenia maja przyszłość, jednak na ich rynkowy sukces trzeba poczekać minimum półtora roku.

UMPC (Ultra Mobile PC) to przenośnie minikomputery, zaprezentowane po raz pierwszy na zeszłorocznych targach CeBIT . W zamierzeniu wypełniające niszę między notebookami a PDA, urządzenia te miały być rynkowym hitem a okazały się, lekko mówiąc, niewypałem. Najbardziej znany producent UMPC - Samsung - sprzedał dotychczas niecałe sto tysięcy sztuk.

Na tegorocznych hanowerskich targach, wiele firm pokazało odświeżone wersje UMPC, jednak nie przekonały one do końca potencjalnych nabywców. Prezes Acera, Gianfranco Lanci, powiedział wprost, że dzisiejsza technologia, stosowana, w UMPC nie jest tym, czego potrzebują klienci. Według niego podstawowym problemem jest krótki czas pracy na jednej, w pełni naładowanej baterii. Choć przedstawiciele Intela zapewniali nas już roku temu, że problem zostanie rozwiązany, nowe UMPC pozwalają wciąż na jedynie kilka godzin pracy. To stanowczo za mało jak na urządzenie, którego podstawową zaleta ma być mobilność.

Lanci podkreślił również, że drugim problemem, który zniechęca ludzi do idei UMPC jest słaba jakość grafiki. Skoro ultra przenośnie pecety mają stanowić konkurencję dla małych notebooków, musi być ona poprawiona.

Trzecią sprawą, jest połączenie z Internetem. Aby łączność była dostępna wszędzie, UMPC korzystają z sieci komórkowych trzeciej generacji. Zapewniają one w miarę szybkie połączenie z siecią, jednak opóźnienia w przesyłaniu danych są zbyt duże a ceny za dodatkowe usługi - zbyt wysokie.

"Musimy poczekać kolejne 18 lub 24 miesiące zanim do tego dojdzie" - odpowiedział Lanci na pytanie, kiedy UMPC będą miały szansę zawojować rynek.