Acer stawia na Androida i Chrome OS, a nie Windowsa od Microsoftu

Acer to firma, która jeszcze niedawno kojarzyła się wyłącznie z komputerami z systemem Windows. Ale niedługo to się ma zmienić. Dużo uwagi ma być poświęcone Androidowi oraz Chrome OS od Google. System Microsoftu oczywiście nie zniknie, ale ma okienka i kafelki mają odgrywać teraz mniejszą rolę w portfolio produktów Acera.

Jak donosi Wall Street Journal, Jim Wong, czyli szef Acera, stwierdził na czwartkowej konferencji, że starają się w firmie rozwinąć część biznesu opartą o inne oprogramowanie niż Microsoftu tak szybko, jak to możliwe. Acer dostrzega popularność smartfonów i Androidów i uważa, że na rynku jest też miejsce dla urządzeń zwanych Chromebookami, czyli laptopów działających pod kontrolą opartego o przeglądarkę systemu operacyjnego Google nazwanego Chrome OS.

Urządzenia bez Windowsa mają już w tym roku przynieść od 10 do 12 procent zysku w firmie. Za rok ma być to wedle założeń już aż 30 procent. Co prawda Wong nie powiedział, jaki udział w zyskach mają Chromebooki, ale stanowią one 3 procent dostaw firmy. A jeśli chodzi o zyski, to Acer musi ich szybko szukać. Firma straciła 11,4 miliona dolarów w drugim kwartale, gdy rok temu zysk wynosił 1,9 miliona dolarów.

Zobacz również:

  • Nowe Chromebooki od Acera
  • Recenzja: Acer TravelMate P214 - testujemy poręcznego laptopa biznesowego
  • Użytkownicy Google Pixel zgłaszają problemy po aktualizacji do Androida 12

Acer nie jest zadowolony ze sprzedaży komputerów i hybryd z systemem Windows 8. Uważa, że Microsoft powinien zadbać o to, aby użytkowicy chcieli z nowej wersji okienek korzystać. Nowy interfejs Modern UI może być przyczyną tego, że konsumenci odkładają zakup w czasie, bo kafelki są dla nich zbyt obce. Nie wiadomo, czy Windows 8.1 polepszy sytuację, dlatego Acer nie stawia wszystkiego na jedną kartę i inwestuje w alternatywne systemy.