Acrobat 7 Professional

Pomimo dużej ilości nowych funkcji, Adobe Acrobat 7 Professional wygląda zaskakująco znajomo dla użytkowników jego poprzedniej wersji.

Pomimo dużej ilości nowych funkcji, Adobe Acrobat 7 Professional wygląda zaskakująco znajomo dla użytkowników jego poprzedniej wersji.

W nowej wersji Acrobata debiutuje nowe narzędzie o nazwie Organizer, które przypomina File Browsera z Photoshopa i pozwala śledzić ostatnio używane pliki PDF, a także nawigować po strukturze folderów i plików. Organizer ułatwia wyszukiwanie plików i pozwala szybko je przeglądać.

Jedną z bolączek wcześniejszych wersji Acrobata był utrudniony dostęp do zaawansowanych funkcji przygotowywania dokumentu do druku. W Acrobacie 7 pojawia się nowy pasek narzędzi Print Production, który pozwala szybko wyświetlić podgląd, wykonać pre-flight dokumentu i konwersję kolorów oraz spłaszczyć efekt przezroczystości. Pasek narzędzi zapewnia także dostęp do funkcji Ink Manager, Add Printer Marks, PDF Optimizer i menedżera definicji zadań JDF.

Acrobat 7 Professional
W nowym Acrobacie można w prosty sposób definiować ustawienia domyślne nakładania, sprawdzać ilość atramentu w czasie wyświetlania podglądu, wykonywać konwersję kolorów i ustawiać aliasy kolorów w narzędziu Ink Manager. Bardzo przydatną funkcją jest możliwość dodawania znaków drukarskich do pliku PDF. Jednak w większości przypadków konieczne będzie wcześniejsze zwiększenie rozmiarów dokumentu PDF za pomocą polecenia menu Tools: Print Production: Crop Pages. Logiczne byłoby, gdyby komenda Add Printer Marks wywoływała automatycznie funkcję Crop Pages.

Fix Hairlines pozwala pozbyć się bardzo cienkich linii, zmieniając ich szerokość zgodnie z podanym ustawieniem. Dzięki temu nie będzie konieczne przechodzenie do aplikacji, w której utworzony został dany dokument, aby wprowadzić tak niewielkie zmiany. Co więcej, Acrobat umożliwia tymczasowe lub trwałe spłaszczenie przezroczystości. Pliki PDF są optymalizowane w bardziej wydajny sposób. Jeżeli konieczne jest zachowanie bezpieczeństwa dokumentów, Acrobat może opakowywać pliki PDF/X w specjalnym archiwum o nazwie eEnvelope.

Acrobat 7 Professional

Komentowanie jest w końcu możliwe nawet w darmowym Adobe Readerze 7.0.

Distiller 7 został wyposażony w nowe ustawienia kolorów, dzięki którym możliwe jest dokładniejsze ich przetwarzanie. Dostępne są także nowe ustawienia kompresji dla formatu PDF 1.6, a także bardziej rozbudowane ustawienia domyślne.

Wiele osób zapewne pamięta, że Adobe wprowadził w wersji 6. Acrobata narzędzia służące do obsługi przepływów pracy i śledzenia zmian. Nie zdobyły one jednak zbyt dużej popularności, ponieważ wymagały użycia komercyjnej wersji oprogramowania na wszystkich stanowiskach. To ograniczenie zostało w końcu usunięte - Acrobat 7 Professional może przygotować dokumenty w taki sposób, aby wprowadzanie komentarzy było możliwe w Adobe Readerze 7.

Jedną z ciekawostek jest umieszczanie obiektów trójwymiarowych w plikach PDF. Niestety, funkcja ta wymaga użycia programu Adobe Atmosphere, który jest dostępny tylko w wersji dla systemu Windows.

Kupić, nie kupić

Acrobat 7 Professional

Organizer ułatwia pracę z duż liczbą dokumentów PDF.

Acrobat 7 Professional jest przeznaczony przede wszystkim dla dużych studiów graficznych i firm zajmujących się drukiem. Ponieważ w tej wersji Acrobata pojawiły się nowe funkcje (takie jak pasek Print Production), zastępujące drogie moduły dodatkowe innych firm, inwestycja powinna szybko się zwrócić. Rozszerzona funkcja preflightu obsługuje najnowsze standardy PDF/X. Możliwa jest nawet automatyczna konwersja plików do tego formatu.

Kolejną istotną nowością jest to, że funkcje przepływu pracy i komentowania nie są już ograniczone tylko do wersji płatnych Acrobata. Nawet użytkownicy darmowego Adobe Readera mogą brać czynny udział w procesach inicjowanych przez Acrobata Professional.

produkt Acrobat 7 Professional

producent Adobe,http://www.adobe.com

cena netto 610 euro, aktualizacja 205 euro

konkurenci brak

kontakt Wimal,http://www.wimal.pl

za:

Rozszerzone funkcje preflightu, możliwość komentowania w darmowym Adobe Readerze 7, ulepszone narzędzia do śledzenia zmian, pasek narzędzi Print Production, rozbudowane zabezpieczenia.

przeciw:

Obsługa plików PDF w pakiecie Office na Maca jest znacznie gorsza niż w systemie Windows.