Acrobat.com Presentations - programy biurowe online

Acrobat.com Presentations to aplikacja online działająca w oknie przeglądarki, przeznaczona do tworzenia arkuszy kalkulacyjnych i prezentacji, z funkcjami do pracy grupowej.

Acrobat.com Presentations - programy biurowe online

Acrobat.com Presentations

Moduł arkusza kalkulacyjnego uruchamia się po wybraniu opcji Document | New Table. Można w nim swobodnie powielać i skalować komórki tabel, dodawać, kopiować, wklejać i usuwać wiersze oraz kolumny, a także przeprowadzać proste działania na liczbach. Komórki w kolumnach dają się sortować alfabetycznie (A-Z, Z-A) lub względem wartości (od najmniejszej do największej i odwrotnie). Dostępne rodzaje komórek to: ogólne, tekstowe, liczbowe, walutowe (tylko dolary), z datą oraz checkbox (pole znane z formularzy internetowych - może być puste lub z "ptaszkiem", czyli zaznaczone).

Nad jednym dokumentem może pracować kilka osób jednocześnie i każda z nich natychmiast zauważa zmiany dokonywane przez innych. Właściciel konta określa, które arkusze mają być udostępnione do edycji (lub tylko do wglądu) i komu. Gotowe dokumenty można zapisać na własnym koncie. Poważną wadą jest brak opcji zapisu na dysk lokalny jak również eksportu do formatu np. Excela.

Aby utworzyć prezentację, należy wybrać opcję Document | New Presentation. Do dyspozycji jest kilka szablonów układu slajdów (np. sam tytuł, tytuł + treść itp.) i kilka gotowych schematów kolorystycznych. Paleta narzędzi do rysowania zawiera m.in. strzałki, gwiazdki, linie proste, prostokąt, elipsy itp. W zależności od tego, które narzędzie zostało wybrane, zmienia się zawartość paska właściwości - są w nim m.in. opcje pozwalające na wybór wypełnienia, rodzaju gradientu, grubości linii, przezroczystości, efektu specjalnego (np. cień, rozmycie, poświata itp.). Slajdy i ich treść edytuje się analogicznie jak w PowerPoincie. Większość elementów, np. ramki z tekstem czy kształty, skaluje się i obraca tak jak w Photoshopie. Do prezentacji można dodawać teksty, obrazy i filmy w formacie FLV. Oprócz zwykłej opcji zapisu dostępna jest też opcja eksportu do formatu PDF (plik taki można pobrać na swój komputer).

Acrobat.com Presentations to dobry sposób na przygotowanie prezentacji czy arkusza kalkulacyjnego, gdy dysponuje się jedynie przeglądarką, jednak funkcjonalność serwisu jest na razie mocno ograniczona, a brak obsługi polskich znaków i waluty innej niż USD czyni go przydatnym jedynie dla użytkowników angielskojęzycznych.

Informacje: labs.adobe.com/technologies/presentations Cena: bezpłatny