Acrobat po raz piąty

Adobe ogłosiła premierę piątej wersji Acrobata, narzędzia do tworzenia plików w Portable Document Format [PDF].

Wersja 5.0 Adobe Acrobata oferuje nowe opcje skierowane przede wszystkim dla klientów korporacyjnych i biurowych jak np. 128 bitowy system kodowania haseł ograniczający dostęp do dokumentów i mogący kontrolować poczynania czytelników zakodowanych plików.

Program oferuje także opcję współdzielenia zawartości pomiędzy użytkownikami, możliwość zapisywania plików w formacie RTF (Rich Text Format) oraz ekstrakcję obrazów z dokumentów PDF i zapisywanie ich jako pliki TIFF, JPEG albo PNG. Członkowie grupy roboczej mogą przeglądać i dodawać komentarze do dokumentów PDF z poziomu przeglądarki internetowej, bowiem narzędzia Acrobata zostały w nią zintegrowane, tak więc można podświetlać, podkreślać i kasować fragmenty tekstu oraz cyfrowo podpisywać dokumenty.

Acrobat 5.0 posiada także wbudowane formularze elektroniczne z polami zmieniającymi się w zależności od wprowadzonych danych. Za pomocą polecenia 'Web Capture' można skonwertować pojedyncze strony internetowe albo całe witryny do formatu PDF, z zachowaniem odnośników URL.

Do pozostałych opcji należy 'batch processing', personalizowane paski narzędzi oraz narzędzia kontroli pisowni. Acrobat 5.0 jest także w stanie konwertować przezroczyste obiekty stworzone w Illustratorze 9.0 i Photoshopie 6.0 w pliki formatu Acrobat PDF bez utraty ustawień formatowania.

Aplikacja poza tym drukuje automatycznie na wielu stronach A4, obraca arkusze oraz wspiera profile koloru ICC.

www.adobe.com


Zobacz również