Acrobat zawodowiec

Adobe Acrobat 8 wprowadza sporo funkcji związanych z pracą grupową, tworzeniem aktywnych formularzy i wykorzystywaniem PDF jako uniwersalnego formatu na dowolne dane w postaci cyfrowej.

Firma Adobe udostępniła nową wersję programu Adobe Acrobat 8. Nie można go traktować jako "drukarki PDF" tym bardziej, że są dziesiątki bezpłatnych aplikacji realizujących tę funkcję. Nowa wersja Acrobata wykracza daleko poza program "do tworzenia PDF-ów" i staje się rozbudowanym rozwiązaniem do zarządzania obiegiem dokumentów, oczywiście w formacie PDF. Wśród nowości warto wymienić narzędzia do łączenia dokumentów w pakiety. Taki pakiet może zawierać kilka dokumentów PDF, ale także pliki w innych formatach, np. arkusze Microsoft Excel. Co ciekawe, do przeglądania zawartości umieszczonego w pakiecie arkusza nie jest potrzebny Excel - wystarczy przeglądarka Adobe Reader. Poszczególne dokumenty umieszczone w pakiecie zachowują swoje właściwości, a więc mogą zawierać odrębne podpisy cyfrowe czy być chronione różnymi hasłami. Nowe funkcje Adobe Acrobat 8 wyraźnie zmierzają do przekształcenia PDF z jeszcze jednego formatu dokumentów tekstowych w uniwersalny format dowolnych danych cyfrowych.

Wiele uwagi poświęcono funkcjom pracy grupowej, np. narzędziom do wspólnego przeglądania i komentowania dokumentów. Ciekawe nowości dotyczą formularzy umieszczonych w plikach PDF. Formularze takie najczęściej kojarzą się ze statycznymi polami, które po wydrukowaniu można wypełnić długopisem. Tymczasem formularze w PDF mogą być dynamicznymi strukturami zbierającymi dane od użytkownika i przesyłającymi je pod wskazany adres e-mail. Mogą być nawet opatrzone podpisem cyfrowym (jeśli użytkownik go ma), a do wypełniania i podpisywania formularzy wystarczy Acrobat Reader. Bardzo ciekawie prezentuje się nowa w Adobe Acrobat 8 funkcja automatycznej zamiany statycznych formularzy na aktywne pola agregujące dane.

Program dostępny jest w kilku wersjach, począwszy od Acrobat Elements (sprzedaż wyłącznie co najmniej 100 licencji ), przez Acrobat Standard i Acrobat Professional, aż po Acrobat 3D, przygotowany specjalnie z myślą o zastosowaniach inżynierskich. Polska wersja Adobe Acrobat 8 ma być dostępna na początku roku 2007.