Actina Cerberus – niedrogie routery do domowych zastosowań
-
- 01.06.2015, godz. 08:49
Szukasz dobrej jakości niedrogiego routera? Testowane przez nas dwa najnowsze routery Actina nie kosztują zbyt wiele i mają dobry stosunek ceny do możliwości. Actina Cerberus P6806 (kosztuje około 200 zł) umożliwia utworzenie bezprzewodowej sieci zgodnej z technologia 802.11 n, ma trzy anteny i stylową obudowę, która może być ozdobą każdego biurka. Actina Cerberus P6820 ma zbliżoną cenę, ale obsługuje nowszy standard 802.11 ac i ma wewnętrzne anteny.
Środowisko testowe
Testy wykonaliśmy nie w laboratorium a w mieszkaniu o powierzchni 70 m2. To spore utrudnienie dla routerów a dla nas idealne warunki pozwalające sprawdzić rzeczywistą szybkość działania urządzeń. Do testów wykorzystaliśmy smartfon LG G3, który łączył się bezprzewodowo z testowanym routerem, do którego podpięte było łącze internetowe o szybkości 40 Mb/s. Pierwszy test polegał na sprawdzeniu szybkości działania internetu z wykorzystaniem smartfona umieszczonego w tym samym pokoju co router. Drugi test wykonaliśmy w sąsiednim pokoju w odległości ok 6 metrów od routera (jedna ściana działowa). Trzeci test był wg nas najważniejszy bo wykonany został w najbardziej oddalonym miejscu od routera. Testy powtarzaliśmy przez cztery a pod uwagę braliśmy średni wynik z wszystkich pomiarów. Uzyskane wyniki porównaliśmy do jednego z najlepszych routerów Linksysa EA6700, który wyposażony jest w nowoczesneą kartę Wi-Fi 802.11 ac (do 1750 Mb/s).
Actina Cerberus P6806
Cerberus P6806 i stylistycznie nawiązuje do tzw. routerów dla graczy. Wykonany jest z dobrej jakości plastiku wykończonego na wysoki połysk. Obudowa jest sztywna i starannie wykonana a router pozbawiony jest wentylatorów i pracuje bardzo cicho.
Zobacz również:
- Test routerów z dużym zasięgiem | Jaki router kupić?
- Najlepsze routery na kartę SIM - jaki router kupić?
- Top 10 gadżetów i urządzeń Smart Home z AliExpress, które musisz mieć [23.03.2023]

Z przodu obudowy umieszczono diody sygnalizujące pracę gniazd LAN, sieci W-FI, WPS, zasilania. Z tyłu są trzy gniazda LAN i jedno WAN pracujące z szybkością 1000 Mb/s. Jest też przycisk wyłączający sieć Wi-Fi i dodatkowy WPS. Router wyposażony jest też w trzy duże anteny oraz gniazdo USB 2.0, które można wykorzystać np. do udostępniania plików w sieci umieszczanych na dyskach przenośnych.

Oprogramowanie routera jest proste, ale intuicyjne w obsłudze. Podzielone jest na kilka grup odpowiedzialnych za konfigurację zabezpieczeń, sieci przewodowej, bezprzewodowej. Niestety nie jest spolszczone i nie ma funkcji automatycznej aktualizacji.







W testach Cerberus P6806 wypadł nadspodziewanie dobrze. W pokoju gdzie umieszczony był router 2,4 GHz sieć bezprzewodowa pracowała z szybkością 81 Mb/s (wysyłanie pakietów TCP/IP), czyli dużo szybciej od możliwości łącza internetowego (40 Mb/s). Zbliżoną szybkość oferował też router Linksysa (93 Mb/s). Jakość sygnału bezprzewodowego mierzona w pobliżu obu routerów była bardzo dobra (-40dBm).
Połączenie bezprzewodowe z wykorzystaniem routera Actiny realizowane z sąsiedniego pokoju odbywało się z szybkością 37,59 Mb/s a(-64 dBm). Czyli o niecały 1 Mb/s wolniej niż za pomocą sieci 2,4 GHz utworzonej przez droższy router Linksysa (38,69 Mb/s). Praca sieci bezprzewodowej była wyraźnie wolniejsza, ale i routery miały trudniejsze zadanie bo ilość zakłóceń generowanych przez alternatywne sieci Wi-Fi była dużo większa. Szybkość łącza internetowego zmierzona w miejscu najbardziej oddalonym od routera Actiny spadła do 18,6 Mb/s a z wykorzystaniem Linksysa do 21,8 Mb/s. Znowu różnica w wydajności nie jest nieduża i to dla nas spore zaskoczenie. Widać, że zewnętrzne anteny zamontowane w Cerberusie P6806 to spory atut i dzięki nim nawet tani router może działać równie szybko jak znacznie droższe modele, (przynajmniej w paśmie 2,4 GHz). Niestety Cerberusowi brakuje dwuzakresowego radia, które pozwalałoby stworzyć bezprzewodową sieć w mniej zatłoczonym paśmie 5 GHz. W tej cenie jednozakresowa karta Wi-Fi to jednak standard.

Actina Cerberus P6806 spełniła nasze oczekiwania, oferując szybką pracę z wykorzystaniem połączenia przewodowego (gigabitowa sieć LAN - 107 MB/s) i dobrą propagację sieci bezprzewodowej. Jak na swoją cenę w testach poradził sobie bardzo dobrze. Szybki dwurdzeniowy procesor, ciekawa stylistyka i cicha praca sprawiają, że ten router idealnie sprawdzi się w każdym domu i bez problemów obsłuży kilka komputerów. Podczas testów Cerberus P6806 miał cieplejszą górę obudowy, ale nie była to zbyt wysoka temperatura (38 C) a router pracował stabilnie i bez problemów. Podobną „przypadłość” ma większość routerów pozbawionych wentylatorów. Droższy Linksys EA6700 może pracować z częstotliwością 5 GHz i wówczas pracuje dużo szybciej (ponad 30 Mb/s), ale w korelacji ceny do wydajności to jednak router Actiny okazuje się lepszym wyborem.
Actina Cerberus P6820
Cerberus P6820 to nowoczesny dwuzakresowy router Wi-Fi (AC1200) 802.11 ac, które może pracować również w mniej zatłoczonym paśmie 5 GHz. Wykorzystuje zintegrowane anteny i ma ładną stojącą obudowę o ciekawej biało żółtej stylistyce.

Z przodu urządzenia umieszczono diody sygnalizujące pracę sieci LAN, bezprzewodowych sieci 2,4 i 5 GHz, portu WAN, zasilania, WPS. Z tyłu zamontowano niewielkie przyciski do wyłączania sieci bezprzewodowej oraz osobny WPS, są też trzy gniazda LAN i jedno WPS. Niestety gniazda LAN i WPS pracują z szybkością 10/100 Mb/s, także ten router dedykowany jest głównie tym osobom, które sporadycznie korzystają z przewodowego połączenia.

Oprogramowanie routera jest niemal identyczne jak w modelu Cerberus P6806. Dodano dodatkowe funkcje odpowiedzialne za konfigurację sieci 5 GHz. Niestety nie ma opcji automatycznej aktualizacji i nie jest dostępne w polskiej wersji językowej.
Actina Cerberus P6820 pozwala na utworzenie dwóch sieci bezprzewodowych: 2,4 GHz (802.11n) i 5 GHz (802.11ac). W pobliżu routera obie sieci pracowały z pełną szybkością łącza internetowego (40 Mb/s, jakość sygnału -40 dBm). W pokoju obok routera sieć 2,4 GHz pracowała z szybkością 36,8 Mb/s (-60 dBm) a 5 GHz działała z pełną szybkością 40 Mb/s chociaż jakość sygnału spadła z -40 do -55 dBm. Podczas pomiarów w najbardziej oddalonym miejscu od routera sygnał sieci 2,4 GHz był wyraźnie słabszy (-85 dBm) a szybkość połączenia internetowego spadła z 40 do 16,9 Mb/s. Sieć 5 GHz pracowała wydajniej (21,9 Mb/s), choć nie była tak szybka jak ta utworzona przez router Linksysa EA6700 (32,9 Mb/s).


Cerberus P6820 chłodzony jest pasywnie dzięki otworom wentylacyjnym wyciętym na górze i z tyłu obudowy. Nawet mocno obciążony nie nagrzewa się a podczas testów pracował bardzo cicho i stabilnie. Nie jest to najwydajniejszy router, ani też najlepiej wyposażony (wolniejsze gniazda LAN), ale w korelacji ceny do możliwości okazuje się bardzo dobrym zakupem. Co ważne dzięki wykorzystaniu nowoczesnego radia 802.11 ac może pracować w mniej zatłoczonym paśmie 5 GHz oferując wówczas lepszy zasięg i wyższą wydajność od większości routerów 802.11n.
