Action, Vobis i PC Factory chcą się połączyć

Przez kolejne trzy miesiące spółki będą negocjować i pracować nad planem połączenia. Action wcześniej zapowiadał przejęcia.

Według raportu Computerworld TOP 200, Action w zeszłym roku zajął trzecią pozycję wśród największych firm informatycznych na rynku polskim z przychodami rzędu 1,89 mld zł. PC Factory został sklasyfikowany na miejscu 19. z przychodami na poziomie 483 mln zł.

Vobis, który posiada sieć 200 salonów komputerowych, zamierzał szukać kapitału na rozwój na warszawskim parkiecie, jednak Komisja Nadzoru Finansowego zakwestionowała prospekt emisyjny spółki. PC Factory jest producentem i dystrybutorem komputerów PC. Dystrybuuje także notebooki, drukarki i monitory. Jego spółka zależna, MLS zajmuje się produkcją urządzeń teleinformatycznych i usługami serwisowymi. Prowadzi działalność w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Goleniowie pod Szczecinem.

Aktualizacja: 28 listopada 2008 12:08

O skomentowanie planowanej fuzji poprosiliśmy analityków firmy IDC.

"To dobra decyzja i może wszystkim podmiotom wyjść na dobre w okresie przewidywanego spowolnienia na rynku. Jeśli negocjacje dojdą do skutku, powstanie nowy podmiot, który będzie dysponował zarówno wiodącą pozycją na rynku dystrybucji, jak również sprzedaży detalicznej w całym regionie. Sieć sklepów Vobis wydatnie wzmocni sieć sklepów Actiona - Sferis, co jest tym bardziej istotne w kontekście przejęcia przez Komputronik sieci Karen Notebooks. Poza tym, z tak rozbudowaną siecią można już myśleć o ekspansji zagranicznej, a Action już zdobył przyczółki na Ukrainie" - komentuje Jarek Smulski, analityk IDC Poland. "Warto również pamiętać, że dojdzie do konsolidacji w kanałach sprzedaży operatorów telefonii komórkowej, który jest bardziej opłacalny, niż sprzedaż IT, czy elektroniki użytkowej. Poza tym Vobis nie będzie już musiał starać się o debiut giełdowy, ponieważ uzyska dostęp do pieniędzy inwestorów za pośrednictwem giełdowego Actiona. Kwestią do ustalenia będzie bez wątpienia pozycja PC Faktory w nowej spółce, ponieważ Action również dysponuje własnymi liniami montażowymi. Niewykluczone, że produkcja desktopów zostanie skoncentrowana w PCF, który już ma aspirację bycia regionalnym producentem ODM" - dodaje.