AdBlock Plus 1.0

Surfując codziennie po sieci napotykamy na stronach mnóstwo reklam i banerów, które, co tu dużo mówić, są dosyć denerwujące. Wszystkie nowe przeglądarki internetowe mają wbudowane filtry, które potrafią blokować tzw. wyskakujące okienka, żadne jednak nie potrafią tego zrobić z reklamami, które wyświetlane są bezpośrednio w witrynach.

Surfując codziennie po sieci napotykamy na stronach mnóstwo reklam i banerów, które, co tu dużo mówić, są dosyć denerwujące. Wszystkie nowe przeglądarki internetowe mają wbudowane filtry, które potrafią blokować tzw. wyskakujące okienka, żadne jednak nie potrafią tego zrobić z reklamami, które wyświetlane są bezpośrednio w witrynach.

AdBlock Plus 1.0

Informacje:http://adblockplus.org Cena: bezpłatny Ocena: 8/10

Trzeba dodać, że reklamy zabierają pasmo i wydłużają proces ładowania stron. Na szczęście w Sieci znaleźć można mnóstwo bezpłatnych dodatków rozszerzających funkcjonalność przeglądarek o tą opcję. Jednym z najlepszych jest bezpłatny AdBlock Plus dla Firefoksa. W zeszłym miesiącu udostępniono pierwszą stabilną wersję tego pluginu, oznaczoną numerem 1.0.

Dodatek, autorstwa Wladimira Palanta, pobrać można z witryny: addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/1865. Proste narzędzie współpracuje z Firefoksem 2.x oraz 3.x (także z najnowszą betą przeglądarki oznaczoną numerem 3.1) i pozwala, za pomocą zaledwie dwóch kliknięć myszą zablokować wybraną zawartość na stronie. W tym celu należy, z menu kontekstowego wywołanego prawym przyciskiem myszy, wskazać opcję Adblokuj obrazek…, obiekt… lub ramkę… i po ponownym załadowaniu strony już tego elementu nie ujrzysz. Oczywiście klikanie kilka razy na różne elementy byłoby bardziej uciążliwe niż oglądanie samych reklam. Na szczęście w AdBlock Plus można tworzyć zaawansowane reguły blokowania, które rozwiążą za nas ten problem.

AdBlock Plus 1.0

AdBlock Plus 1.0

Po uruchomieniu modułu Tworzenie nowego filtra, w pasku adresu najlepiej od razu zamienić rozszerzenie dla plików symbolem gwiazdki (*), wtedy też reguła zostanie zastosowana do wszystkich niepożądanych elementów na stronie. Program pozwala blokować następujące elementy na stronach: skrypty, grafiki, arkusze stylów, obiekty, ramki, powiązania xl, pingi odnośników, żądania xml, subżądania obiektów, elementy dtd i tła. Naciskając kontrolkę Widok zaawansowany sam możesz wybrać z listy, które komponenty mają być blokowane przez AdBlocka Plus. Warto dodać, że kreator filtrów został bardzo uproszczony w stosunku do starszych wersji narzędzia, zresztą jest to najczęściej podkreślana przez autora nowość wersji 1.0.

A teraz z drugiej strony, czyli reguły dla wyjątków. Tworzysz je w podobny sposób, jak filtry, z tym, iż efektem ich działania jest dozwolenie na wyświetlanie danych typów elementów na stronie. Opcja przydatna, np. podczas, gdy chcesz odblokować tylko arkusze stylów, a zablokować wszystkie elementy graficzne. Tworząc regułę wyjątku zrobisz to szybciej, niż definiując zablokowane typy w filtrze.

Program umożliwia pobranie gotowych zestawów filtrów, przygotowanych przez społeczność skupioną wokół Firefoksa. Najlepiej jednak wybrać subskrypcję utworzoną przez najbliżej znajdujących się nas sąsiadów, wtedy też uzyskamy najlepszy efekt - do doskonałości jednak daleko. Z testów przeprowadzonych przez redakcję wynika, że udostępnione filtry niezbyt dobrze wpasowują się w realia polskiego Internauty, blokując tylko wybraną zawartość, a czasami blokując zbyt wiele. Tak więc skazany będziesz najpewniej na własnoręczne tworzenie reguł.

Adblock Plus można w dowolnym momencie dezaktywować - warto to zrobić, gdy zauważymy, że dodatek blokuje zawartość, której akurat sobie nie życzymy.

Trzeba dodać, że dostęp do wszystkich głównych opcji jest bardzo ułatwiony dzięki menu, które wywołasz po naciśnięciu ikony AdBlock Plus, obok paska wyszukiwania. Znajdziesz tutaj m.in. opcję dezaktywującą dodatek - warto z niej skorzystać, gdy zauważysz, że dodatek blokuje zawartość, której akurat sobie nie życzysz, podobnie rzecz ma się z inną funkcją, wyłączającą narzędzie jedynie dla wybranego serwisu.

AdBlock Plus od chwili pojawienia się wersji testowych cieszy się wielką popularnością wśród użytkowników Firefoksa na całym świecie. Obecnie jest to najczęściej pobierane rozszerzenie dla tej przeglądarki - naliczono już ponad 32 miliony pobrań, co daje średnio około 1,2 miliona pobrań tygodniowo - jeśli policzymy od momentu udostępniania pierwszej wersji testowej. Także w systemie oceny dodatków, narzędzie Palanta triumfuje, z pięcioma gwiazdkami na koncie.

Plusy:

  • prosty sposób na uciążliwe reklamy
  • zaawansowane opcje konfiguracji
  • możliwość tworzenia własnych filtrów
  • narzędzie jest bezpłatne
  • polska wersja językowa

Minusy:

  • gotowe filtry nie działają zbyt dobrze z polskimi stronami

Podsumowanie: AdBlock Plus dla Firefoksa jest świetnym dodatkiem, który pozwoli pozbyć się uciążliwych reklam na stronach, pod warunkiem, że najpierw sam zdefiniujesz filtry.