Adobe CS3 Design Premium w Europie dwa razy droższe niż w Stanach

Adobe Creative Suite 3 Design Premium w Stanach Zjednoczonych kosztuje równowartość 5150 złotych. Mieszkańcy Wielkiej Brytanii za ten sam produkt zapłacą już w przeliczeniu 9350 złotych, a Niemcy ponad 10000 złotych. Tak różne ceny znaleźć można w internetowym sklepie Adobe. Czy wysokie europejskie ceny wynikają tylko z różnic w kursach walut?

Problem znacznie wyższych cen w Europie, dotykał zazwyczaj najbardziej mieszkańców Wielkiej Brytanii. Firma sprzedające swoje produkty za 100 dolarów, w Unii Europejskiej często chce za nie 100 euro a w Wielkiej Brytanii 100 funtów. W efekcie, w wyniku różnych kursów tych walut, kraje, które korzystają ze wspólnej waluty płacą jedynie trochę drożej niż Amerykanie. Brytyjczycy zaś przyzwyczaili się już do dwukrotnie wyższych cen. W przypadku pakietu CS3 Design Premium sytuacja staje się jednak co najmniej dziwna.

W internetowym sklepie Adobe - ten sam produkt - CS3 Design Premium, kosztuje Amerykanów około 1800 dolarów. Po doliczeniu do tego podatku stanowego, jego cena wyniesie, w zależności od stanu kilkadziesiąt dolarów więcej. Okazuje się jednak, że wersje dla niemieckich czy brytyjskich użytkowników są prawie dwukrotnie wyższe. W przypadku aktualizacji pakietu z edycji CS2.3, sytuacja według niektórych staje się już kuriozalna - mieszkaniec Zjednoczonego Królestwa zapłaci za upgrade o 130% więcej, niż Amerykanin.

Co na to Adobe? Zapytana przez serwis The Register, firma odpowiada: "Na każdym rynku, ceny ustalamy bazując na badaniach konsumenckich, kondycji rynku i kosztach prowadzenia biznesu. W UE mamy 10 głównych języków, 4 waluty. Koszt prowadzenia działań biznesowych w Europie jest znacznie wyższy w porównaniu do wpływów niż w USA. [...] Warto zauważyć, że klienci Adobe mają wysokie wymagania, jeżeli chodzi o seminaria, szkolenia, wydarzenia czy inne wartości dodane. Od dawna służymy naszym klientom na rynkach lokalnych pomagając im prowadzić interesy na ich własny sposób. Ponosimy jednak dodatkowe koszty i musimy uwzględnić je w naszym modelu biznesowym"

Wiecej na temat Adobe Creative Suite 3 znajdziecie w artykule "CS3 - garnitur szyty na miarę".