Adobe ColdFusion 9 w publicznej fazie beta

Firma Adobe udostępniła publicznie wersję beta ColdFusion 9, narzędzia do tworzenia dynamicznych stron WWW oraz aplikacji internetowych. Najnowsza odsłona programu oferuje m.in. integrację z Microsoft SharePoint oraz zintegrowane środowisko programistyczne Adobe ColdFusion Builder.

Autorzy Adobe ColdFusion 9 twierdzą, że najnowsza wersja oferuje przede wszystkim więcej możliwości produkcyjnych dla deweloperów, w tym lepszą integrację z Adobe Flash Builder Adobe AIR oraz AJAX.

Adam Lehman zarządzający projektem ColdFusion powiedział, że wersja 9 Beta to również nowy sposób budowania aplikacji baz danych bez konieczności pisania kodu SQL. Zamiast tego program oferuje technologię "Hibernate", która pozwala na budowanie aplikacji z obiektów.

Adobe chce poprzez wydanie ColdFusion 9 umożliwić tworzenie aplikacji, które będą mogły być rozwijane w Adobe AIR w trybie offline i następnie uzupełniane w ColdFusion 9 w trybie online. Firma wymienia również lepszą integrację z własnymi produktami Flex i Flash oraz platformą SharePoin firmy Microsoft (m.in. natywna obsługa dokumentów z programów Office - głównie Excela o PowerPointa).

ColdFusion Builder to product oparty na platformie Eclipse, który stanowi pełne IDE do budowania aplikacji ColdFusion. Moduł oferuje również narzędzie do pracy na bazach danych, do tego wspiera HTML, CSS i JavaScript.

Do pobrania (po zarejestrowaniu się na stronie Adobe:

Adobe ColdFusion 9 Beta

ColdFusion Builder