Adobe Creative Suite 2 - pierwsze spojrzenie

Digit uzyskał dostęp do pakietu Adobe Creative Suite 2, dzięki czemu możemy podzielić się pierwszymi wrażeniami. W pakiecie znajdują się aktualizacje znanych i popularnych programów Adobe - Photoshopa, Illustratora, InDesigna i GoLive'a.


Digit uzyskał dostęp do pakietu Adobe Creative Suite 2, dzięki czemu możemy podzielić się pierwszymi wrażeniami. W pakiecie znajdują się aktualizacje znanych i popularnych programów Adobe - Photoshopa, Illustratora, InDesigna i GoLive'a.

Od pierwszej wersji pakietu Creative Suite Adobe zmieniła sposób wprowadzania aktualizacji swoich programów. Zamiast przedstawiać je oddzielnie, producent zmodyfikował programy i udostępnił w formie pakietu. Był to z pewnością odważny eksperyment, ale spotkał się z przychylną reakcją na rynku, nawet biorąc pod uwagę brak pełnej integracji poszczególnych składników pakietu.

Niektórzy użytkownicy twierdzili, że Adobe wybrała najtańszy sposób połączenia poszczególnych aplikacji.

Z drugiej strony, większość grafików i tak instaluje jednocześnie InDesigna, Photoshopa i Illustratora, przez co ich połączenie oznacza spore korzyści dla większych studiów.

Czego więc możemy się spodziewać od drugiej wersji pakietu Creative Suite? Nie przedstawiamy tu jeszcze pełnego testu poszczególnych aplikacji, ponieważ mieliśmy okazję przyjrzeć się tylko wersji beta pakietu, a niektóre funkcje mogą się jeszcze zmienić, choć już teraz widać, że producent dołożył wielu starań, by poprawić przepływ pracy.

W pakiecie debiutuje funkcja Adobe Bridge, która służy do zarządzania zasobami w całym studiu z poziomu poszczególnych aplikacji. Jej dużą zaletą jest możliwość korzystania z uwspólnionych palet i funkcji zarządzania kolorem.

Spore zmiany wprowadzono w poszczególnych aplikacjach, ale najbardziej są one widoczne w Photoshopie i InDesignie.

W pierwszej z nich dodano sporo funkcji przeznaczonych dla profesjonalnych fotografików, natomiast InDesign stał się wyraźnie szybszy. Podoba się nam także dodanie stylów obiektów oraz inteligentnych narzędzi do obsługi tekstu i pisowni.

Niezadowoleni będą dotychczasowi użytkownicy programów Illustrator i GoLive. Choć w każdym z nich pojawiło się trochę nowych funkcji (Live Trace i Live Paint w Illustratorze i wizualna obsługa stylów CSS w GoLive), nie wpłyną one w dużym stopniu na podjęcie decyzji o aktualizacji.

Warto również zwrócić uwagę na sposób instalowania i rejestrowania pakietu. Wzorem innych firm, również Adobe wprowadziła wymóg dokonania rejestracji internetowej.

Jeśli nie zostanie to wykonane, programy po prostu przestaną się uruchamiać.

Skuteczność takiego zabezpieczenia jest dyskusyjna, aczkolwiek zyskuje ono na popularności.

Podsumowując, pakiet Creative Suite 2 będzie przydatny dla studiów graficznych oraz użytkowników Photoshopa i InDesigna.

Werdykt przedstawimy jednak dopiero po przetestowaniu ostatecznej wersji, natomiast w dalszej części tego artykułu opiszemy szczegółowo nowości w poszczególnych elementach pakietu CS 2.

Photoshop CS 2

Najnowsza edycja Photoshopa potwierdza, że producent koncentruje się na potrzebach fotografików, korzystających z aparatów cyfrowych. Większość nowych i poprawionych funkcji pozwala ulepszyć przepływ pracy i jest pomocna na etapie postprodukcji. Photoshop CS 2 jest wyposażony w znacznie więcej nowych funkcji niż wersja CS, co z pewnością będzie dobrą wiadomością dla użytkowników, którzy wstrzymali się z zakupem pierwszej wersji pakietu Creative Suite.

Warto zwrócić uwagę na tak istotne rozszerzenia, jak możliwość pracy z obrazkami 32-bitowymi, obsługę ponad 2 GB pamięci RAM, a także nowy mechanizm PDF. Znacznie rozbudowano obsługę formatu RAW, dodając możliwość przetwarzania wielu zdjęć RAW w tle oraz zintegrowany zestaw narzędzi do korekcji obiektywu.

Ta ostatnia funkcja jest dostępna poprzez menu Filter: Distort: Lens Correction i umożliwia poprawienie wielu typowych zniekształceń obiektywu aparatu. Korekcja odbywa się w czasie rzeczywistym i może wymagać wykonania wielu prób, ale rezultaty są naprawdę zachęcające. Możliwość przetwarzania wielu zdjęć RAW w tle dzięki wielowątkowości procesora zapewnia znaczne zwiększenie wydajności pracy. Rozbudowany interfejs umożliwia automatyczną analizę zdjęć, precyzyjną korekcję odcieni oraz gotowe zestawy ustawień. Bardzo ważną kwestią jest dodanie obsługi 32-bitowych zdjęć w formacie HDR (High Dynamic Range), co zapewnia praktycznie pełną kontrolę nad każdym ujęciem. Dzięki poleceniu Merge to HDR można tworzyć zdjęcia 32-bitowe na podstawie kilku zdjęć, łącząc automatycznie zwykłe ekspozycje.

Inną ważną funkcją dla fotografów będzie zestaw narzędzi Smart Sharpen, który umożliwia wyostrzenie zdjęć.

Z Photoshopa Elements przywędrowało narzędzie do szybkiego usuwania efektu czerwonych oczu, co z pewnością będzie przydatne, gdy zechcemy szybko obrobić zdjęcia zrobione poprzedniego dnia na imprezie.

Z kolei narzędzie Reduce Noise pozwala zwiększyć zakres ISO aparatu, redukując ziarno spowodowane przez matrycę aparatu. Tą funkcją można obrabiać poszczególne kanały kolorów, zachowując jakość szczegółów, a także usuwać artefakty wynikające z kompresji JPEG. Photoshop CS 2 nie jest jednak wyłącznie przeznaczony dla fotografików, a wiele ciekawych funkcji znajdą również dla siebie osoby preferujące korzystanie z cyfrowych pędzli. Większość z nich to narzędzia służące do zniekształcania i deformacji, które zapewniają większą precyzję działania. Inne ciekawe funkcje to narzędzie Vanishing Point do tworzenia perspektywy, nowe narzędzie Image Warp i ulepszony pędzel Spot Healing Brush.

Aby użyć Vanishing Pointa, należy załadować zdjęcie, a następnie dodać płaszczyzny perspektywy. Spowoduje to zablokowanie obszaru roboczego na przestrzeni trójwymiarowej.

W ten właśnie sposób można zablokować płaszczyznę na ścianie budynku, a następnie przekształcać i modyfikować ją, zachowując oryginalną perspektywę zdjęcia. Z kolei funkcja Image Warp umożliwia zawijanie grafiki wokół obiektu poprzez przeciąganie punktów kontrolnych.

"Zawinięta" grafika pozostaje w pełni edytowalna, jeśli została utworzona jako inteligentny obiekt. Pędzel Spot Healing Brush stanowi swego rodzaju przeciwieństwo polecenia Extract i umożliwia błyskawiczne usuwanie wybranego obiektu ze zdjęcia lub obrazka.

Kolejną ważną nowością w Photoshopie jest długo oczekiwane menu czcionek z pełnym podglądem krojów pisma.

Opcja Video Preview umożliwia wyświetlenie podglądu pracy na dodatkowym monitorze PAL podłączonym przez port FireWire.

Jeśli program został zainstalowany na komputerze 64-bitowym, może obsłużyć maksymalnie 3,5 GB pamięci.

Photoshopa CS 2 można w pełni dostosować, tworząc własne układy menu i palet zależnie od typu wykonywanego zadania.

<hr size=1 noshade>Scalanie HDR

1. Załadujmy do programu cztery ujęcia tej samej sceny, ale z innymi ustawieniami ekspozycji.

Adobe Creative Suite 2 - pierwsze spojrzenie
Adobe Creative Suite 2 - pierwsze spojrzenie
2. Wybierzmy sceny do scalenia w oknie dialogowym.

3. Wyświetlone zostanie okno wynikowe z możliwością ustawiania punktów bieli i porównywania ze zdjęciami składowymi.

4-5. Porównanie zdjęć.

<hr size=1 noshade>Budujemy wieżowce

1. Do Photoshopa załadowaliśmy zdjęcie z miejską panoramą.

2. Używając narzędzi widocznych po lewej stronie, można je przekształcać, klonować i malować po zablokowaniu płaszczyzny. My rozciągnęliśmy do góry frontową część budynku. Warto zwrócić uwagę, jak realistyczna jest perspektywa.

Adobe Creative Suite 2 - pierwsze spojrzenie

3. Tę samą operację powtórzyliśmy dla drugiej ściany budynku, dobudowując w ten sposób kilka pięter drapacza chmur.

<hr size=1 noshade>Pędzel Spot Healing Brush

1. Oryginalne zdjęcie przedstawia skoczka, którego chcemy usunąć. Zwykle wymagałoby to żmudnego klonowania.

Adobe Creative Suite 2 - pierwsze spojrzenie

2-4. Używając pędzla Spot Healing Brush rozpoczęliśmy malowanie wokół postaci skoczka.

5. Wynik końcowy.

<hr size=1 noshade>Podgląd czcionek

Adobe Creative Suite 2 - pierwsze spojrzenie

Adobe wysłuchała w końcu prośby użytkowników i rozbudowała menu czcionek o możliwość wyświetlania podglądu poszczególnych krojów pisma. Bardzo ułatwia to wybór czcionki dla projektu.

<hr size=1 noshade>Camera RAW

Adobe Creative Suite 2 - pierwsze spojrzenie

Mocno zmieniony interfejs zapewnia bogactwo opcji służących do przetwarzania zdjęć w formacie RAW.

<hr size=1 noshade>Korekcja zdjęć

Adobe Creative Suite 2 - pierwsze spojrzenie

Po załadowaniu zniekształconego narzędzia do modułu Lens Correction możemy modyfikować ustawienia za pomocą suwaków i pokręteł. Linie siatki można przeciągać interaktywnie.

<hr size=1 noshade>Zniekształcanie obrazu

1. Otwieramy dwa obrazki w Photoshopie CS.

2. Jeden z obrazków wklejamy jako nowa warstwa na obrazku 2.

Adobe Creative Suite 2 - pierwsze spojrzenie

3. Aby owinąć obrazek wokół kształtu cylindra, zwykle konieczne byłoby mozolne skalowanie, wycinanie i dopasowywanie.

4. Używając narzędzia Image Warp, możemy zniekształcać obrazek w sposób interaktywny.

<hr size=1 noshade>Adobe Bridge

Adobe Creative Suite 2 - pierwsze spojrzenie

Adobe dodała do pakietu CS 2 całkowicie nowe narzędzie o nazwie Bridge, które umożliwia zarządzanie uwspólnionymi zasobami, jak również z jego pomocą można kupować zdjęcia stockowe.

Ta druga funkcja prowadzi do biblioteki Adobe Stock Photos. Zdjęcia pochodzące z wielu różnych kolekcji mogą być przeglądane z poziomu dowolnej aplikacji i automatycznie pobierane do otwartego dokumentu.

Oczywiście wersja zdjęcia o wysokiej rozdzielczości będzie dostępna dopiero po uiszczeniu opłaty.

Nie jest to jednak najważniejsza cecha Adobe Bridge. Narzędzie to stanowi rozszerzenie przeglądarki z wcześniejszych wersji Photoshopa, ale jest dostępne dla wszystkich aplikacji w pakiecie. Z jego pomocą można przeglądać różnego rodzaju zasoby. Adobe Bridge pozwala na przeciąganie i upuszczanie zdjęć i obrazków, wycinków InDesigna oraz plików PDF, PSD, AI i innych. Oczywiście dla każdego z nich możliwy jest podgląd.

Zasoby mogą być udostępniane innym komputerom, a także przeglądane według folderów, typów plików, dysków twardych, serwerów i innych kryteriów.

Do poszczególnych zasobów można dodawać metadane (na przykład słowa kluczowe), a nawet oceniać je gwiazdkami.