Adobe Creative Suite 4: 64-bitowy Photoshop, ale tylko w Windows

Od premiery ostatniej wersji pakietu aplikacji Adobe do obróbki multimediów upłynął rok, a koncern potwierdził już, że trwają prace na kolejną odsłoną Creative Suite. Co ciekawe, wchodzący w skład pakietu Photoshop wydany zostanie w wersji 32-bitowej i 64-bitowej, ale ta ostatnia dostępna będzie tylko dla systemu Windows.

Adobe swoją decyzję uzasadnia faktem, że wiele aplikacji wchodzących w skład pakietu CS dla Maka (w tym flagowy edytor graficzny) napisanych jest za pomocą interfejsu programistycznego Carbon. Tymczasem na ubiegłorocznym sympozjum Worldwide Developer Conference Apple poinformowało, że nie planuje dodania do tego API obsługi architektury 64-bitowej.

Adobe musiałoby zatem przepisać niektóre z programów w środowisku Cocoa. John Nack, menedżer produktu odpowiedzialny w Adobe za Photoshopa, twierdzi wręcz, że aplikację trzeba pisać na nowo. Dodaje jednak, że w Adobe nigdy nie panowało przekonanie, że powinno się opóźnić cały pakiet CS4 po to, aby wprowadzić jego wersje 64-bitowe dla Windows i Mac OS X jednocześnie. "Chcieliśmy dostarczyć wydania 64-bitowe na obie platformy. Mogliśmy wstrzymać wydanie dla Windows do czasu, kiedy będziemy gotowi z wersją Mac OS X, ale nie wydawało nam się to fair wobec tych użytkowników" [Windows - redakcja].

W Cocoa napisana jest nowa wersja aplikacji dla fotografów Lightroom 2, której wydanie beta Adobe udostępniło w tym tygodniu.

Nie wiadomo, kiedy nastąpi premiera pakietu Creative Suite 4. Jest pewne, że Photoshop CS4 dla Windows będzie dostępny w wersjach 32- i 64-bitowej, zaś dla Mac OS X - tylko w 32-bitowej.

Obsługa architektury 64-bitowej pozwala skorzystać z większej ilości pamięci operacyjnej. Pełen potencjał tej technologii uwidacznia się w czasie przetwarzania dużych ilości danych - w wypadku Photoshopa, edycji obrazów o dużej rozdzielczości. John Nack informuje, że wydajność przetwarzania małych plików w 64-bitowym Photoshopie zwiększy się o 8-12 procent, stąd obsługa przetwarzania 64-bitowego będzie mieć znaczenie dla wąskiego grona profesjonalnych twórców i grafików. Przeważająca część użytkowników nieprofesjonalnych nie powinna się zatem więc przejmować opóźnieniem.