Adobe Creative Suite 5.5 na horyzoncie

Oprogramowanie Adobe Creative Suite 5.5 jak i jego poprzednicy zostało podzielone na kilka pakietów, takich jak: Design Premium, Design Standard, Web Premium, Production Premium, Master Collection.

W każdym z pakietów Creative Suite możemy znaleźć inną zawartość programową np. pakiet Design Premium składa się z narzędzi do projektowania materiałów przeznaczonych do druku, tworzenia stron internetowych i animacji flash. Największym z pakietów jest Master Collection, w którego skład wchodzą wszystkie programy ze stajni Adobe. Ostatni z wymienionych jest dobrym wyborem gdy pracujemy zarówno z filmem jak i grafiką.

W wersji CS 5.5 uaktualnione zostały programy: inDesign, Dreamweaver, Flash, Premiere Pro i After Effects. Aktualizacja do 5.5 będzie oczywiście płatna, jednak Adobe jeszcze nie ogłosił ceny. Natomiast wiadomo, że firma wprowadzi opcję subskrypcji produktów na określony czas - np. miesięczna subskrypcja na Photoshopa ma kosztować 35 Euro.

Zobacz również:

 • MacBook Air 2021 - data premiery, cena, specyfikacja techniczna [02.08.2021]
 • Apple WWDC 2021 - jak oglądać event na żywo? [07.06.2021]
 • Nowe funkcje na MacOS Monterey!

Adobe otwiera się na platformę iOS i udostępnia SDK do tworzenia aplikacji, przeciera szlaki i wkrótce udostępni trzy swoje aplikacje:

 • Adobe Eazel - aplikacja służąca do malowania, z możliwością przeniesienia obrazu bezpośrednio do Photoshopa

 • Adobe Nav - personalizowane paski narzędzi

 • Adobe Color Lava - aplikacja służąca do mieszania i dobierania kolorów

Wspomniane powyżej programy mają trafić do App Store na początku maja, cena od 1,59 Euro do 3,99 Euro.

Poniżej film prezentujący integrację urządzeń mobilnych z Photoshopem.

Wracając do Adobe CS 5.5, ważne aktualizacje:

inDesign 5.5 - wprowadzanie "Folio Producer tool" które wykorzystywane jest do tworzenia interaktywnych plików zarówno na komputery jak i tablety. Adobe także wprowadziło nowy panel "Articles" pozwala na wprowadzanie elementów układu w kolejności w jakiej mają być wyświetlane.

After Effects 5.5 - zwiększono liczbę filtrów, "Warp Stabilizer" dodaję opcję stabilizacji obrazu bez konieczności ręcznego wyboru punktów śledzenia. Program także zyskał lepszą kontrolę oświetlenia.

Premiere Pro 5.5 - wsparcie dla skrótów klawiszowych z innych narzędzi do edycji wideo takich jak Final Cut Pro. Media Encoder pracuje teraz w 64-bitach.

Dreamweaver Cs 5.5 - dodaje do panelu podgląd, w którym możemy zobaczyć jak strona wygląda zarówno na komputerze stacjonarnym, jak i smartphonie czy tablecie. Dodano wsparcie dla HTML5 i podpowiedzi do CSS3

Sugerowane ceny:

 • Master Collection - 2169 Euro,
 • Design Premium - 1609 Euro,
 • Web Premium - 1399 Euro,
 • Production Premium - 1899 Euro,
 • Design Standard - 1119 Euro.

Źródło: MacStories, Macworld UK