Adobe Edge - tworzenie multimediów w HTML5

Nowy program firmy Adobe umożliwia korzystanie z niektórych możliwości Flasha przy użyciu standardów sieciowych.

Adobe Edge - nowe narzędzie przyczyni się do detronizacji Flasha na rzecz HTML5? A może udowodni, że obie technologie mogą współpracować?

Polecamy:

Zobacz także:

Adobe udostępniło wersję testową narzędzia Edge, przeznaczonego do montowania dynamicznych treści stron internetowych przy użyciu HTML5 i innych, otwartych standardów sieciowych.

Webdesignerzy używali dotąd technologii Adobe Flash lub konkurencyjnego Microsoft Silverlight, aby dodawać do stron WWW niesamowite, interaktywne animacje i tym podobne treści. Były to m.in. ekrany powitalne, wykresy, krótkie filmy i banery reklamowe. Tak powszechne w Sieci, że według szacunków Adobe nawet 99% komputerów osobistych posiada odtwarzacz (lub plugin) potrzebny do uruchamiania plików Flash.

Zobacz również:

  • Adobe Creative Cloud: wersje, subskrypcje, funkcje, ceny
  • R;pple - rozszerzenie przeglądarki zapobiegające samobójstwom

W ciągu kilku ostatnich lat W3C i inne instytucje pracujące nad bardziej nowoczesnym i jednolitym Internetem opracowały kilka specyfikacji, które mogą zostać użyte w celu uzyskania podobnie bogatych treści. Twórcy przeglądarek wprowadzają standardy, takie jak HTML5, tagi Canvas, JavaScript i CSS3, eliminując tym samym potrzebę instalacji wtyczki do Adobe Flash lub Silverlighta. Na przekór Adobe działa też Steve Jobs (prezes Apple), który krytykuje Flasha i namawia programistów do korzystania z HTML5.

Adobe wyszło z założenia, że jeśli nie można pokonać wroga, trzeba się z nim zaprzyjaźnić. Narzędzie Adobe Edge wykorzystuje HTML5, najnowszą wersję CSS i skrypty JS, umożliwiając deweloperom zamieszczanie animowanych treści bezpośrednio na stronie HTML. Decyzję o stworzeniu takiego edytora chwali m.in. analityk IDC Ali Hilwa. "Istnieje bardzo niewiele firm działających w zgodzie z potrzebami i pragnieniami designerów, ale Adobe należy do nich i udowadnia to nowym narzędziem".

Adobe nadal ma zamiar rozwijać technologię Flash, która pozostaje jej kluczowym i sztandarowym produktem. Nowe narzędzie można przetestować bezpłatnie (zobacz: Adobe Edge), a finalnej wersji można spodziewać się w roku 2012. Przygotowywane są wydania dla Windows i Mac OS X.