Adobe Flash Player powinien przejść "na emeryturę"

Adobe Flash Player stwarza poważne zagrożenie dla setek milionów komputerów. Dodatek ten powinien już dawno "przejść na emeryturę".

Adobe Flash Player to wprost uwielbiana przez wszelkiej maści cyberprzestępców wtyczka. O tym, że opiera się ona na przestarzałej technologii i jest niebezpieczna wiedzieliśmy od dawna. Dzięki najnowszemu raportowi Recorded Future możemy jednak poznać skalę zagrożenia. Specjaliści od bezpieczeństwa zamieścili w nim wyniki badań oparte na testach stu zestawów exploitów (analizę prowadzono od stycznia do września 2015 r.) umieszczanych na stronach internetowych i mających za zadanie automatyczne wyszukiwanie podatności przeglądarki i systemu internauty oraz w przypadku znalezienia furtki serwowanie odpowiednich exploitów.

Z raportu wynika, że z 10 najpopularniejszych luk znalezionych w zestawach exploitów aż 8 przeznaczonych było do atakowania Adobe Flash Playera.

Dodatkowe wnioski:

- luki w zabezpieczeniach Microsoft Internet Explorera i dodatku Silverlight są również głównymi celami cyberprzestępców

- najpopularniejszy zestaw exploitów to Angler starający się wrzucić na komputer ofiary m.in. malware Cryptolocker

Co robić?

Niektórzy specjaliści sugerują, aby odinstalować Flash Playera. O tym, jak to zrobić przeczytacie w artykule "Flash Player - jak usunąć wtyczkę Adobe i dlaczego warto to zrobić".