Adobe Lightroom 3 - pakiet graficzny dla fotografa

Dobry program graficzny pozwoli zminimalizować bądź całkowicie ukryć brak doświadczenia fotografa i naprawić nawet kiepskie zdjecia. Jeżeli dodatkowo jest to Lightroom wszystkie operacje uda się przeprowadzić szybko, precyzyjnie i zawsze z doskonałym efektem.

Adobe Lightroom 3

Możliwości 45% 9
Ergonomia 25% 10
Wersja PL 20% 0
Wygląd 10% 10
Ocena końcowa 100% 7,6
Cena: 300 dol.

Informacje: www.adobe.com/products/photoshoplightroom

Pobierz program: Adobe Photoshop Lightroom 3

Zobacz również:

  • Najlepsze programy do rysowania - darmowe i płatne [2021]
  • Stranger Things - w oczekiwaniu na 4 sezon serialu Netflixa [Aktualizacja 2.08.2021]

Lightroom to program do edycji grafiki rastrowej. Jego wszystkie funkcje i narzędzia dedykowane są fotografom. Program pozwala zgrywać zdjęcia i filmy z aparatów cyfrowych, poprawiać ich jakość, usuwać niedoskonałości i dodawać różne efekty, a następnie drukować bądź publikować w Internecie. Początkującego użytkownika może oszołomić liczba dostępnych funkcji ale sposób obsługi został tak opracowany, że po chwili dokładnie wiadomo, gdzie szukać potrzebnych narzędzi.

Aplikacja pozwala korygować między innymi takie podstawowe parametry jak balans bieli proporcje, ułożenie i rozmiar fotografii, zmieniać ekspozycję, kontrast czy nasycenie kolorów. Za jej pomocą łatwo wyostrzyć fotografię, zmienić jej kolorystykę, poddać retuszowi bądź usunąć efekt czerwonych oczu. Modyfikacje mogą obejmować cały obraz lub jego fragmenty. Rozbudowane funkcje tonalne i mechanizmy operowania histogramem gwarantują precyzyjne zmiany świateł i kolorystyki. Długa lista zdefiniowanych wstępnie ustawień zapewnia błyskawiczne uzyskanie pożądanych efektów.

Wśród nowości warto zwrócić uwagę na bardzo dobrze działające narzędzie do usuwania szumu. Fotografie robione z wysokim parametrem ISO nie będą już stanowiły problemu. Funkcje korekty obiektywu ułatwią naprawę zniekształceń czy abberacji, dedykowane narzędzia skorygują perspektywę a jeszcze inne dodadzą do zdjęcia znak wodny bądź ziarno znane z aparatów analogowych. Wersja 3 Lightrooma pozwala też na import filmów wykonanych za pomocą cyfrowych lustrzanek, tworzenie pokazów slajdów oraz publikację fotografii w serwisie Flickr. Zmieniony interfejs importu ułatwia wyszukiwanie i wgrywanie zdjęć do programu. Poprawiona została także wydajność aplikacji, która działa teraz zauważalnie szybciej. Minusem Lightrooma jest brak polskiej wersji językowej.

Werdykt PC Worlda
Zalety:
- precyzyjnie i rozbudowane funkcje
- prosty sposób obsługi
- przydatne narzędzia
Wady:
- brak polskiej wersji językowej
- wysoka cena
Lightroom to potężne narzędzie przeznaczone nie tylko dla profesjonalistów. Przeszkodą na zwiększenie jego popularności jest zbyt wysoka cena