Adobe MAX 2008/2009 czas zacząć

W San Francicso rozpoczęła się pierwsza konferencja z cyklu Adobe MAX 2008/2009 (podobnie jak w ubiegłym roku, spotkania deweloperów, programistów i projektantów multimediów zorganizowane zostaną na trzech kontynentach). Wśród nowości produktowych, zaprezentowanych w czasie konferencji mają znaleźć się nowe narzędzia ułatwiające budowę interfejsów użytkownika na potrzeby aplikacji sieciowych i biznesowych.

Jedną z prezentowanych nowości ma być narzędzie o nazwie Flash Catalyst - znana dotychczas jako Thermo platforma do tworzenia interfejsów użytkownika. Catalyst ma zamknąć lukę pomiędzy programowaniem a projektowaniem aplikacji. Narzędzie umożliwić ma deweloperowi import projektu interfejsu, stworzonego np. w programie graficznym (Photoshop, Illustrator, Fireworks) i jego konwersję do postaci interfejsu "używalnego" z zachowaniem założeń projektanta. Programiści będą mogli korzystać z narzędzia do określania sposobów zachowania elementów interfejsu w reakcji na poczynania użytkownika pracującego z aplikacją. Bety Flash Catalyst należy spodziewać się na początku przyszłego roku.

Adobe zaprezentuje też wersję pokazową kolejnej edycji Flex Buildera, zestawu narzędzi do tworzenia aplikacji z bogatym interfejsem (RIA). Nazwa kodowa tego wydania brzmi "Gumbo", a jednym z założeń, jakie przyświecało jego twórcom, było przyciągnięcie programistów tworzących aplikacje działające po stronie serwera, zaznajomionych z PHP czy ColdFusion. Nowy Flex ma w większym stopniu bazować na danych, co pozwoli programistom oprogramowania server-side szybciej odnaleźć się w tym środowisku. Produkt finalny ma ukazać się w drugiej połowie przyszłego roku.

Aktualizacja: 17 listopada 2008 17:33

Treść informacji została rozbudowana o doniesienia o nowościach produktowych, jakie Adobe zaprezentuje na konferencji MAX.