Adobe Macromedia: finalizacja umowy w sobotę

Przedstawiciele firmy Adobe poinformowali, że w najbliższą sobotę, 3 grudnia, dojdzie do finalizacji umowy, w ramach której Adobe przejmuje inny znaczący koncern - Macromedia. W ten sposób Adobe stanie się niekwestionowanym liderem rynku multimediów i elektronicznych formatów dokumentów. Wartość transakcji, którą ogłoszono w kwietniu br. wynosi 3,4 mld dolarów w akcjach.

Do sfinalizowania transakcji koniecze było uzyskanie zgody akcjonariuszy i zezwolenie regulatora. Dzięki porozumieniu, Adobe poszerzy ofertę produktową o rozwiązania Macromedii w zakresie narzędzi do budowy aplikacji multimedialnych i internetowych. Po połączeniu spółek dojdzie także do ujednolicenia i wzajemnego uzupełnienia technologii obu spółek.

Przypomnijmy, że jeszcze kilka lat temu (pomiędzy 2000 a 2002 r.) między oboma firmami trwał zacięty spór o wzajemne naruszenie patentów w rozpowszechnianych przez nie aplikacjach (szerzej na ten temat informowaliśmy w artykule "Macromedia godzi się z Adobe").

Bezpośrednim konkurentem dla Adobe na rynku elektronicznych formatów dokumentów pozostaje Autodesk, który promuje format DWF (Design Web Format) jako alternatywę dla PDF. Także Microsoft nie chce pozostać w tyle - jego odpowiedzią na połączenie Adobe i Macromedii ma być nowa platforma obiektowa o nazwie kodowej Atlas, zorientowana na uproszczenie procesu tworzenia aplikacji webowych po stronie klienta.


Zobacz również