Adobe: "PC szybsze" - Apple: "Wcale nie"

Koncern Adobe zamieścił na swoich stronach wyniki testów programów After Effects, Illustrator oraz Photoshop, zawierające porównanie szybkości pracy tych aplikacji na komputerach klasy PC oraz Macintosh. Wyniki porównania okazały się nie najlepsze dla firmy Apple, która natychmiast zajęła stanowisko w tej sprawie.

Wymienione aplikacje zainstalowano m.in. na pececie wyposażonym w pojedynczy procesor Intel Pentium 4 3,06 GHz oraz na Macintoshu z dwoma układami Power Mac G4 1,25 GHz (najszybszymi procesorami dla Maców dostępnym w momencie przeprowadzania testów). Wyniki bezpośredniego "starcia" tych dwóch maszyn okazały się dość niepomyślne dla komputera produkowanego przez Apple. Wszystkie z testowanych aplikacji działały bowiem dużo szybciej na pececie. Najwyraźniej różnica w wydajności była widoczna podczas obróbki plików wideo w programie Adobe After Effects.

Apple zareagował niemal natychmiast. Firma opublikowała oświadczenie, w którym zapewnia, że różnice w szybkości działania testowanych aplikacji nie wynikają z niższej wydajności platformy sprzętowej Apple, ale ze struktury samych aplikacji. Zdaniem szefa koncernu, Steve'a Jobsa, najlepszym dowodem na to jest fakt, że służąca również do obróbki wideo aplikacja Final Cut, stworzona przez Apple z myślą o komputerach Macintosh, wykonuje dokładnie te same operacje, które przeprowadzano w trakcie testów dużo szybciej niż After Effects.

Zarówno przedstawiciele Apple, jak i Adobe zapewniają jednocześnie, że obie firmy w dalszym ciągu będą ściśle ze sobą współpracować.

Strona z wynikami testów znajduje się pod następującym adresem:

http://www.adobe.com/motion/pcpreferred.html