Adobe: PDF będzie standardem ISO

Koncern Adobe Systems podjął działania, których celem jest uznanie formatu PDF (Portable Document Format) za globalny standard Międzynarodowej Organizacji Standaryzacyjnej (ISO). Firma zapowiedziała, iż wkrótce przekaże organizacji Association for Information and Image Management pełną specyfikację formatu PDF 1.7 i liczy na to, iż AIIM zarekomenduje ów format jako kandydata na międzynarodowy standard ISO.

Do tej pory za standardy ISO uznane zostały dwa formaty stworzone przez Adobe - PDF/Archive (PDF)/A) oraz PDF/Exchange (PDF/X). Dwa kolejne - PDF for Engineering (PDF/E) oraz PDF for Universal Access (PDF/UA) - są w tej chwili w fazie rozpatrywania i jest bardzo prawdopodobne, iż najpóźniej za 12 miesięcy również one uzyskają status standardów ISO.

Przedstawiciele koncernu liczą na to, że uznanie za międzynarodowy standard kompletnego formatu PDF 1.7 znacznie ułatwi działanie instytucjom, które zobowiązane są do korzystania ze standardów ISO. "Nowy standard stanie się swoistym parasolem - ogólna specyfikacja będzie dotyczyła wszystkich wersji PDF" - tłumaczy Sarah Rosenbaum, przedstawicielka Adobe.

Jej zdaniem, decyzja koncernu nie ma nic wspólnego ze staraniami konkurencyjnych firm, które starają się wypromować jako globalny standard jeden z dwóch formatów - chodzi tu o wspierany przez Suna, IBM i OpenOffice.org format OpenDocument (ODF) oraz Microsoft Office Open XML (OOXML) Microsoftu. Warto wspomnieć, że Międzynarodowa Organizacja Standaryzacyjna uznała ODF za standard ISO już w maju ubiegłego roku, zaś kandydatura OOXML jest właśnie rozpatrywana. Rosenbaum przypomniała, że rozwiązania Adobe już od lat akceptowane są jako standardy ISO - w przypadku PDF/X nastąpiło to już w 1995 r.

Proces zatwierdzania PDF 1.7 jako standardu ISO rozpocznie się sformowaniem komisji technicznej działającej pod auspicjami AIIM, w skład której wejdą m.in. przedstawiciele Adobe, Microsoftu oraz koncernu SAP AG. Komisja ta przeanalizuje wniosek Adobe i wskaże ewentualne problemy, które koncern będzie musiał rozwiązać. Podsumowaniem jej prac będzie raport, na podstawie którego AIIM będzie mogła zarekomendować PDF 1.7 jako standard ISO. Później pracami nad jego przyjęciem zajmie się Międzynarodowa Organizacja Standaryzacyjna. Cały ten proces może potrwać od roku do trzech lat.