Adobe Photoshop 6.0

Najważniejszy ze wszystkich dotychczasowych upgrade'ów Photoshopa - tak twierdzi się o wersji 6.0 Adobe. Ale czy tak jest rzeczywiście?


Najważniejszy ze wszystkich dotychczasowych upgrade'ów Photoshopa - tak twierdzi się o wersji 6.0 Adobe. Ale czy tak jest rzeczywiście?

Adobe Photoshop 6.0

Photoshop przeszedł powazną rekonstrukcję interfejsu użytkownika.

Po miesiącach spekulacji, przepychanek prawnych, przecieków na strony webowe i narastającego niepokoju Adobe podjęło decyzję, że flagowy produkt firmy - Photoshop - zostanie uaktualniony do wersji 6.0. I nie ma to być zwykłe drobne usprawnienie, lecz najbardziej radykalna zmiana w historii produktu. Zmieniono nie tylko wygląd zewnętrzny - choć zmiany w interfejsie są wyjątkowo liczne - ale dodano wiele nowych opcji. Mamy teraz kształty wektorowe (vector shapes), pojawiła się nowa obsługa tekstu i barw, usprawniono przygotowywanie grafiki na potrzeby WWW, zniesiono ograniczenia liczby warstw i wprowadzono opcję podglądu wydruku. Zmiany możemy podzielić na trzy grupy: niepikselowa obsługa obrazu, grafika webowa i poprawa interfejsu. Produkt ma pojawić się w trzecim kwartale; cena ma być identyczna jak poprzedniej wersji.

Nowa konstrukcja interfejsu

Photoshop przeszedł poważną rekonstrukcję interfejsu użytkowika. Pojawiają się paski opcji i ruchome paski narzędzi.

Od dawna uważany za słaby punkt starzejący się interfejs został w wersji 6.0 poważnie przeprojektowany. Kontekstowe paski opcji zostały umieszczone na górze ekranu. Ich zawartość zmienia się w zależności od używanego narzędzia. Jeśli korzystasz z nowego narzędzia do rysunku wektorowego, to przyciski będą odpowiadać komendom Substract, Intersect i Add. Możemy umieścić pasek zarówno na górze, jak i z boku ekranu. Palety można pogrupować, a na specjalnym pasku pokazuje się nazwa narzędzia (zamiast nieczytelnej ikony) i skrót klawiaturowy.

Niepikselowa obsługa obrazu to cały zestaw nowych narzędzi artystyczno-manipulacyjnych. Zbliżają one ten program do Illustratora poprzez dodanie kształtów i narzędzi tekstowych o charakterze wektorowym. Narzędzia do kształtów wektorowych obejmują zestaw podstawowych kształtów: elipsę, wielokąt, linię i zaokrąglony prostokąt, które mogą być wykorzystywane jako warstwy kształtu (shape layers), maski wektorowe (vector masks) czy obiekty pikselowe (pixel objects). Wśród innych opcji mamy Add, Substract, Intersect, i Exclude.

Obsługa wektorowa obejmuje też tekst - który był uważany za piętę achillesową Photoshopa. Zamiast pikselowego tekstu poprzednich wersji Photoshop 6.0 daje tekst o ostrych krawędziach, choć do wykorzystania go w pełni niezbędna jest drukarka postscriptowa. Potoshop 6.0 oferuje również możliwość stosowania do tekstu efektów typu TypeStyler. Dzięki temu użytkownik ma możliwość dowolnego przesuwania i wyginania napisów. Pozwla to osiągnąć niecodzienne efekty, takie jak łuki czy efekty soczewkowe - a napisany tekst pozostaje w pełni edytowalny.