Adobe Photoshop CS3 - pierwsze spojrzenie

Firma Adobe udostępniła na swojej stronie internetowej testowe wydanie najnowszej wersji kombajnu graficznego Photoshop, CS3. Pierwsze testy narzędzia wypadły dla niego pomyślnie - program cechuje się stabilnością działania, wydaje się również szybszy od poprzednika, mimo sporego bagażu nowych funkcji, jakie ze sobą niesie.

Interfejs

Pierwsze, co rzuca się w oczy po uruchomieniu aplikacji, to zmodyfikowany wygląd palet. Domyślnie, główna paleta narzędzi to jedna długa kolumna, użytkownicy przyzwyczajeni do dwukolumnowego "toolbara" mogą jednak powrócić do ulubionego ustawienia jednym kliknięciem myszy. Photoshop CS3 oferuje ten sam mechanizm zagnieżdżania palet co poprzednie edycje, jednakże te palety, które wcześniej znajdowały się w pasku narzędzi (np, Brushes), zostały przesunięte do osobnej palety znajdującej się po prawej stronie przestrzeni roboczej. Zestaw zadokowanych palet można zminimalizować - w ich miejsce pojawiają się stosowne ikony - co pozwala uniknąć przeładowania przestrzeni roboczej zbyt wielką liczbą palet.

Inne, drobne zmiany w interfejsie dotyczą m.in. menu programu - w każdym menu rozwijanym znajduje się teraz opcja "Show All Menu Items", niektóre funkcje programu zostały też "wciągnięte" do menu (poprzednio były schowane głębiej, a dostępne z poziomu okien dialogowych - jak chociażby opcje zapisu plików w formacie PDF).

Instalator programu Photoshop CS3

Instalator programu Photoshop CS3

Smart Filters

W CS3 pojawiła się opcja Smart Filters, związana ze stosowaniem filtrów - dzięki niej filtr można zastosować do warstwy na podobnej zasadzie jak styl warstwy (np. filtr "Unsharp Mask" wyostrzający daną warstwę). Smart Filter posiada również wbudowaną maskę warstwy.

"Sprytny filtr" można w dowolnej chwili ukryć bądź usunąć - podwójne kliknięcie symbolizującej go ikony otwiera okno dialogowe, w którym można modyfikować parametry efektu. Jest to ogromną zaletą tego rozwiązania - oferuje bowiem użytkownikowi zestaw efektów niedestruktywnych, których zastosowanie nie jest nieodwracalne.