Adobe Photoshop Elements 3


Wstępna edycja

W oknie przeglądu (Organizer) możliwe jest dokonanie wstępnej edycji fotografii.

UWAGA! Ciekawe, że w tym celu nie trzeba nawet otwierać okna podglądu wybranego obrazu.

Wszystko dzieje się w trybie miniaturek, bezpośrednio w oknie Organizera.

Wstępna edycja (dostępna prawym klawiszem myszki) pozwala na swobodne odwracanie wybranych zdjęć (Rotate Left, Rotate Right) oraz na wstępną edycję dostosowania kolorów Auto Smart Fix. O ile działanie narzędzi obracania jest łatwe do odgadnięcia, nieco enigmatycznie zapowiada się użycie procedury Auto Smart Fix. No cóż, wystarczy spróbować. Efekty działania automatycznej korekcji fotografii nawet w trybie miniatur są oszałamiające.

Auto Smart Fix to zestaw narzędzi automatycznego dostosowania światła i cienia w fotografii. Działa zazwyczaj doskonale. Photoshop Elements 3 sam rozpoznaje, w których miejscach należy nieco przyciemnić obraz lub gdzie niezbędne będzie jego rozjaśnienie i modyfikacja kontrastu. I robi to doskonale. Jako doświadczony użytkownik profesjonalnego Adobe Photoshop CS, muszę szczerze powiedzieć, że prostota i wydajność polecenia Auto Smart Fix są rewelacyjne. Oczywiście jestem w stanie uzyskać podobne efekty w profesjonalnym Photoshopie, jednak czas i sposób działania tej automatycznej komendy wprawiają mnie w osłupienie.

W wielu przypadkach działa po prostu bardzo dobrze. Aby dokonać korekty Smart Fix, wystarczy kliknąć w wybraną miniaturkę prawym klawiszem i wybrać polecenie Auto Smart Fix (Ctrl+Shift+I), i gotowe. W trybie miniaturek będą widoczne zmiany na obrazie.

Oczywiście aby w pełni docenić efekt działania narzędzia Auto Smart Fix, dobrze jest przejść w tryb podglądu powiększonej fotografii (podwójne kliknięcie w miniaturkę). Wtedy efekty działania narzędzia są lepiej widoczne.

Za pomocą poleceń dostępnych w menu kontekstowym (kliknięcie prawym klawiszem w miniaturkę obrazu) możliwe jest także przejście w tryb uproszczonej edycji Photoshop Elements 3 (go to Quick Fix...), przejście w tryb pełnej edycji Photoshop Elements 3 (go to Standard Edit...), otwarcie pełnej wersji Adobe Photoshop CS (edit with Photoshop...) czy nawet zdefiniowanie tapety pulpitu (Set as Desktop Wallpaper).

Inne działania w oknie Organizera

W górnej części okna Organizer jest dostępny szereg przycisków, ułatwiających wykonywanie poszczególnych zadań w Adobe Photoshopie Elements 3. Kolejne przyciski pozwalają na:

- Get Photos - pobieranie i otwieranie obrazów z dysku, aparatu cyfrowego, skanera, telefonu czy nawet serwisu internetowego

- Print - druk i ustalanie kolejności wydruku

- Share - wysyłanie zdjęć w wiadomości e-mail (także na telefon komórkowy) bezpośrednio z programu

- Create - utworzenie albumu zdjęć, galerii internetowej, płyty VCD/DVD, kalendarza czy pocztówki z wybranym zdjęciem/zdjęciami

- Edit - przejście w tryb szybkiej, standardowej edycji wybranych zdjęć.

Biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia nie z przeglądarką grafiki, lecz doskonałym programem graficznym (w fantastycznej cenie), możliwości okna Organizer są bardzo duże i wygodne do zastosowania w praktyce.

Edycja i retusz

Korekcja barw i jasności obrazu może odbywać się w dwóch środowiskach pracy. W trybie Quick Fix - szybkiej korekty oraz Standard Edit - czyli w pełnym środowisku Adobe Photoshop Elements 3.

Praca w trybie Quick Fix

W oknie szybkiej edycji mamy możliwość przełączenia się w tryb podglądu wybranej korekty, a także w tryb wyświetlania obrazu oryginalnego i równolegle korygowanej kopii.

Opcje te dostępne są w dolnej części ekranu w menu View.

Za pomocą szybkiej edycji możemy dokonać następujących zmian w obrazie:

- wykadrować obraz, tj. usunąć zbyteczne części fotografii - stosując narzędzie Crop, dostępne w małym menu po lewej stronie okna edycyjnego. Aby wykadrować zdjęcie, należy zaznaczyć obszar fotografii, jaki chcemy pozostawić, i potwierdzić wybór klawiszem Enter

- usunąć efekt "czerwonych oczu"

- do czego służy narzędzie Red Eye Removal Tool, dostępne w małym menu po lewej stronie okna edycyjnego.