Adobe Photoshop Elements 3


Retusz obrazu

Narzędzia retuszu dostępne w Adobe Photoshop Elements 3 zadowolą chyba najbardziej wymagających użytkowników.

Pieczątka Clone Stamp Tool - narzędzie pieczątka to chyba już klasyczne podejście do retuszu.

Pozwala pobrać "czystą, zdrową czy też właściwą" próbkę obrazu i wkleić ją w wadliwe miejsce.

Aby dokonać retuszu, pobieramy próbkę z wciśniętym klawiszem Alt i dalej już bez tego klawisza retuszujemy obraz. Sposób pracy z pieczątką nie wydaje się kłopotliwy, wymaga jednak dużo cierpliwości i wprawy.

Dla wykonania precyzyjnej pracy niezbędne jest dopasowanie odpowiedniej wielkości pędzla (stempla) do naszych potrzeb, o czym trzeba szczególnie pamiętać.

Adobe Photoshop Elements 3
Adobe Photoshop Elements 3
Adobe Photoshop Elements 3
Nie bez znaczenia pozostanie także stopień zmiękczenia (rozmycia) krawędzi narzędzia.

Healing Brush Tool - pędzel korygujący to jedno z najbardziej zaawansowanych narzędzi retuszu, dostępne w profesjonalnej wersji Photoshopa.

Z przyjemnością stwierdzam, że w Adobe Photoshopie Elements pędzel korygujący działa równie skutecznie i nieco podobnie do narzędzia

Clone Stamp - maluje wybraną próbką. Pozwala na ukrycie defektów obrazu przez namalowanie nowych i pozbawionych wad pikseli na wybranej części obrazu. Jednak podczas retuszu pędzel korygujący na bieżąco "bada i miesza" fakturę tła i pobranej próbki. Efekt retuszu to nowy kolor i faktura powstała w wyniku mieszania faktury tła i próbki. Działanie tego narzędzia, w przeciwieństwie do "zwykłego stemplowania", daje często rewelacyjne rezultaty.

Aby pobrać próbkę, należy kliknąć w miejsce próbkowania wraz ze wciśniętym klawiszem Alt i dalej już bez klawisza retuszować niezbędne obszary.

Podczas korekcji do poprawy precyzji działania dostosujemy wielkość końcówki pędzla korygującego.

Spot Healing Brush - to nowe narzędzie niedostępne nawet w pełnej wersji Photoshopa.

Pozwala szybko usunąć artefakty, niepotrzebne detale z dowolnego zdjęcia.

Spot Healing Brush jest niezwykle prosty w działaniu. Należy obrysować krawędzie(!) obiektu, jaki chcemy całkowicie usunąć z fotografii, później zaś zamalować całe powstałe zaznaczenie i... gotowe. Obiekt, który chcieliśmy usunąć, znika ze zdjęcia. Retusz zazwyczaj jest dobry i często nie wymaga już dodatkowej korekty.

Narzędzia edycyjne oraz efekty

Cookie Cutter Tool - ciekawe narzędzia, które pozwala wykadrować zdjęcie w dowolnym kształcie. Wystarczy wybrać odpowiedni kształt w oknie właściwości dostępnym w górnej części ekranu i przeciągnąć nim ponad żądaną częścią zdjęcia. Program utworzy obwiednie, w której znajdzie się wybrany kształt, przycinający naszą fotografię.

W tym miejscu możliwe jest jeszcze dowolne sterowanie wielkością, a nawet obrotem obwiedni. Po zatwierdzeniu (klawisz Enter) nasze zdjęcie zostanie wykadrowane i automatycznie przycięte zgodnie z założonym kształtem.

Style i efekty - wiele ciekawych efektów można szybko uzyskać za pomocą wbudowanych stylów i efektów. Są one łatwo dostępne w palecie Styles And Effects (menu górne Window/Styles And Effects).

W paletce należy wskazać tryb pracy - efekty, style czy filtry, by z dostępnej listy z miniaturowym podglądem było możliwe nadawanie wybranych efektów w aktywnym obrazie. Aby nadać styl, efekt czy też filtr (ich rodziny są pogrupowane dodatkowo w funkcjonalne grupy), wystarczy kliknąć dwukrotnie miniaturkę widoczną w palecie lub przeciągnąć wybrany styl/efekt/filtr na okno obrazu. Niektóre efekty są zadawane bezzwłocznie, inne pozwalają na określenie szczegółowych atrybutów.

Formaty wyjściowe i eksport pracy Adobe Photoshop Elements 3 pozwala na przygotowanie wielu różnorodnych form graficznych. Za pomocą jednego przycisku Share lub Create możliwe jest utworzenie prezentacji multimedialnej z dźwiękiem i efektami przejść, płyty DVD, strony internetowej, kalendarza ściennego czy choćby wiadomości e-mail w bardzo atrakcyjnej formie.