Adobe Photoshop Elements 4.0

Program Adobe Photoshop Elements jest przeznaczony raczej dla domowych miłośników fotografii, umożliwiając szybką edycję, organizację i udostępnianie zdjęć cyfrowych. Jednak pomimo dość niskiej ceny wersja 4.0 zapewnia wiele ciekawych narzędzi, które nie są dostępne nawet w pełnym Photoshopie.


Program Adobe Photoshop Elements jest przeznaczony raczej dla domowych miłośników fotografii, umożliwiając szybką edycję, organizację i udostępnianie zdjęć cyfrowych. Jednak pomimo dość niskiej ceny wersja 4.0 zapewnia wiele ciekawych narzędzi, które nie są dostępne nawet w pełnym Photoshopie.

Innymi słowy, może się okazać, że zamiast kupować Adobe Photoshopa CS 2, lepiej wybrać program Photoshop Elements 4.0, który staje się coraz potężniejszym kombajnem do pracy ze zdjęciami.

Poza kilkoma nowymi elementami na pasku narzędzi, obszar roboczy i interfejs programu nie zmieniły się. Bardzo przydatnym ulepszeniem są ikony opisowe w menu systemowych, które znacznie ułatwiają edycję zdjęć przez początkujące osoby.

Bardzo ważną nowością jest pojawienie się aplikacji Adobe Bridge, która wywodzi się bezpośrednio z pakietu Creative Suite 2. Jest to oddzielny program, który pod wieloma względami przypomina iPhoto 6. Za jego pomocą można zarządzać biblioteką zdjęć na różne sposoby. Bridge wyświetla także właściwości plików, takie jak typ, rozmiar, rozdzielczość, data utworzenia i modyfikacji, głębia kolorów itp. W programie można również wyświetlić pliki w formacie RAW. Wydajność Adobe Bridge na niektórych starszych komputerach może nie być najlepsza.

Nowe narzędzia i sztuczki

Nowe narzędzie Magic Selection Brush znacznie ułatwia automatyczne zaznaczanie obiektów, jeżeli występuje odpowiedni kontrast między żądanym obiektem i tłem. Czasami wymaga to pewnej cierpliwości, ponieważ program musi wykonać obliczenia między kolejnymi próbami zaznaczenia. Kolejna nowość, narzędzie Magic Extractor, przyspiesza wycinanie obiektów z tła. Co ciekawe, działa ono znacznie lepiej niż filtr Extract w Photoshopie CS 2! Dzieje się tak, gdyż możliwe jest zaznaczenie zarówno żądanego obiektu, jak i tła do usunięcia. Przycisk Preview umożliwia sprawdzenie wyników działania tej funkcji przed zaakceptowaniem zmian.

W Photoshopie Elements debiutuje nowe narzędzie do retuszowania o nazwie Skin Tone Adjustment. Zwykle próba poprawienia kolorów skóry powoduje także zmianę kolorystyki całego zdjęcia. Jednak ta funkcja umożliwia usunięcie "dziwnych" kolorów, które zwykle nie występują na skórze.

Warto zwrócić uwagę także na ulepszoną funkcję Red-Eye Fix, za pomocą której można szybko usunąć ze zdjęcia wiele wystąpień efektu czerwonych oczu (analogiczna funkcja nie jest dostępna w Photoshopie CS 2). Z kolei funkcja Straighten umożliwia "wyprostowanie" zdjęcia poprzez narysowanie nowej krawędzi poziomej lub pionowej bezpośrednio na tym zdjęciu.

Po zakończeniu instalacji warto skopiować z dysku CD także teczkę Goodies, która zawiera wiele ciekawych dodatków do programu, takich jak tła, ramki i inne elementy.

Kupić, nie kupić

Adobe Photoshop Elements to idealne narzędzie dla każdego miłośnika cyfrowej fotografii - zarówno początkującego, jak i bardziej zaawansowanego. Dodatkową atrakcją jest niska cena oraz wprowadzenie nowych funkcji, dzięki którym Elements nie jest już po prostu ubogim kuzynem Photoshopa CS.

Adobe Photoshop Elements 4.0

Za: Łatwość użycia, ciekawe narzędzia do edycji zdjęć, proste wyodrębnianie obiektów za pomocą polecenia Magic Extractor, obsługa formatu RAW.

Przeciw: Przeciętna wydajność Adobe Bridge, brak możliwości jednoczesnego wybrania obszarów na pierwszym planie i w tle za pomocą narzędzia Magic Selection Brush.

Program: Adobe Photoshop 4.0

Producent: Adobe

Kontakt: www.adobe.pl

Cena: 300 zł