Adobe Photoshop Elements 9.0 - Fotolab dla amatora

Jeżeli robienie zdjęć jest twoim hobby, a nie jesteś zaawansowanym użytkownikiem programów graficznych, zainstaluj Adobe Photoshop Elements 9. Pomoże ci on zorganizować zrobione zdjęcia, naprawić najczęściej popełniane błędy, stworzyć z fotek ciekawą kompozycję, wydrukować i opublikować je w sieci.

Photoshop Elements 9.0 to program do edycji grafiki adresowany do mniej zaawansowanych użytkowników i odbiorców domowych. Jego największa zaletą jest duża liczba automatycznie działających narzędzi, które doskonale spisują się w amatorskich zastosowaniach. Program jest również znacznie tańszy od właściwego Photoshopa

Adobe Photoshop Elements 9.0 - Fotolab dla amatora

Adobe Photoshop Elements 9.0

Funkcje edycyjne Photoshop Elements 9 pozwalają poprawiać jakość, modyfikować wygląd fotografii, nakładać filtry i maski, poddawać ujęcia retuszowi. Za ich pomocą łatwo usunąć najczęściej popełniane podczas fotografowania błędy. Co ważne nie trzeba być grafikiem, o wszystko dbają odpowiednie automaty.

Użytkownicy z zacięciem artystycznym docenią możliwości tworzenia kompozycji i modyfikacji obrazów. Dla zaawansowanych przewidziano możliwość ręcznej zmiany wszystkich parametrów. Gotowe projekty można sprawnie drukować, tworzyć fotograficzne książki, kolaże, kartki pocztowe czy kalendarze.

Aby zapanować nad setkami czy tysiącami cyfrowych fotografii Photoshop Elements 9 umożliwia sprawne zgrywanie, sortowanie i organizowanie obrazów. Za jego pomocą można tworzyć pokazy slajdów, dostosowywać do własnych potrzeb sposób wyświetlania, opisywać, a przede wszystkim błyskawicznie wyszukiwać potrzebne ujęcia na przykład korzystając ze znaczników wizualnych czy funkcji rozpoznawania twarzy.

Gotowe projekty i prace użytkownik może współdzielić z innymi osobami, publikować na własnej stronie internetowej czy w takich serwisach jak Facebook czy Yahoo! Maps.

Wśród nowości znalazły się głównie narzędzia i filtry do obróbki zdjęć. Wprowadzono na przykład funkcję nakładania stylu na zdjęcia. Użytkownik definiuje jedną z fotografii, jako wzorzec, a program przekształca inne obrazy, tak by odpowiadały mu stylem wykonania.

Photoshop Elements 9 wyposażony został także w filtr lomograficzny, ułatwiający tworzenie nowoczesnych kompozycji artystycznych, czy stosowanie odbić. Zmiany w interfejsie poprawiają teraz dostęp do odpowiednich funkcji zarówno użytkownikom zaawansowanym, jak i początkującym, wygodniej korzysta się z opcji edycyjnych. Wprowadzono także możliwość używania masek warstw ułatwiających ukrywanie i uwypuklanie pewnych obszarów fotografii.

Pierwszy raz w programie pojawiły się dedykowane narzędzia do drukowania na domowej drukarce różnych kompozycji obrazów - kalendarzy, książek bądź pocztówek. Nie zabrakło elementów społecznościowych. Specjalny menadżer ułatwia i przyspiesza publikację obrazów oraz filmów w serwisie Facebook i automatycznie optymalizuje materiały kopiowane do sieci.

W Photoshop Elements 9 poprawiono narzędzia do tworzenia panoram, które lepiej radzą sobie z dopasowaniem parametrów fotografii, łączeniem w pionie i poziomie czy wyrównywaniem krawędzi. W najnowszej wersji programu Adobe szybciej usuniesz ze zdjęcia brzydkie i niepotrzebne elementy i naprawisz starą, uszkodzoną fotografię

Photoshop Elements 9.0 ma polska wersję językową. Jego wersja testowa działa 30 dni. Plik instalacyjny zajmuje ponad 1,5 gigabajta

Werdykt PC Worlda

Zalety:

+ doskonały zestaw automatycznych narzędzi edycyjnych

+ funkcje organizacji zdjęć

Wady:

- dość wysoka cena

- duży rozmiar

Bardzo dobra propozycja dla fotoamatorów i hobbystów. Oferuje doskonałe automatyczne narzędzia. Cena jednak nadal zbyt wysoka, zwłaszcza w porównaniu z ofertą sklepów zza oceanu.