Adobe Photoshop Lightroom

"Jestem fotografem a nie $#@&!! informatykiem! Po co mi tu te wszystkie bajery, kiedy nie mam na to czasu ani ochoty...". Jeżeli takie myśli krążą ci po głowie za każdym razem, kiedy siadasz przed komputerem po sesji zdjęciowej to mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Ciesz się i raduj, gdyż oto w twoje ręce Adobe oddaję Photoshop Lightroom. W USA program ów kosztuje bagatela 299 dolarów za sztukę. Sporo? Myślę, że w porównaniu do oferowanych możliwości nie jest to cena za specjalnie wygórowana. Zacznijmy jednak od początku.

Adobe Photoshop Lightroom jest narzędziem służącym do przetwarzania obrazów nieskompresowanych, uzyskiwanych za pomocą cyfrowych aparatów fotograficznych. Obok Photoshopa CS3 i CS3 Extended oraz Photoshop Elements jest to jednocześnie czwarty członek rodziny Adobe Photoshop. W Lightroomie implementowana jest czwarta wersja wtyczki Adobe Camera Raw, ułatwiającej edycję oraz konwersję zdjęć z formatu RAW.

Korzystając z technologii Camera Raw program jest w stanie obsługiwać nie tylko standardowe formaty jak TIFF i JPG, ale także ponad 150 innych stosowanych w najnowszych modelach dzisiejszych aparatów cyfrowych. Jak dowiadujemy się z głównej strony producenta aplikacja pisana była z myślą o fotografach, którzy zamiast skupiać się na mozolnej obróbce zdjęć przy komputerze powinni zając się ich robieniem. I to widać od pierwszego kontaktu z programem. Liczba dostępnych opcji i narzędzi jest idealnie dobrana do szybkiego i prawnego podrasowania "fotek", łatwego ich skatalogowania, oznakowania, oceniania, odszukiwania, kopiowania, importowania, tworzenia pokazów slajdów i wszystkiego, co jest w rzeczywistości potrzebne fotografowi.

Bez zbędnych "wodotrysków"

Jak to z większością produktów Adobe'a bywa, porównywane są one do sztandarowego ich produktu - Photoshopa. I tutaj również nie obeszło się bez stwierdzeń w stylu "młodszy brat" lub "okrojona wersja", ale jeżeli podejdziemy do zagadnienia z zupełnie innej strony i potraktujemy APL jako nową jakość, to podejrzewam, że sporo osób będzie mile zaskoczonych. Czym? Przejdźmy w takim razie do meritum sprawy.

Moduł Library

Moduł Library