Adobe Photoshop Lightroom 3 Beta - najlepszy program do RAW-ów

Zaawansowani użytkownicy aparatów cyfrowych zwykle korzystają z oferującego lepszą jakość formatu RAW, zamiast popularnego JPG. RAW to zapis danych z matrycy, żeby zobaczyć zdjęcie, trzeba go najpierw przekonwertować (wywołać) - na przykład za pomocą Adobe Photoshop Lightroom.

Adobe Photoshop Lightroom 3 Beta - najlepszy program do RAW-ów

Adobe Photoshop Lightroom

RAW-y mają szereg zalet: pozwalają lepiej wykorzystać możliwości matrycy aparatu, łatwiej z nich usunąć szumy, uratować przestrzenie prześwietlone czy niedoświetlone, łatwiej też poprawić aberracje. Niestety jest to czasochłonne, wymaga wydajnego komputera i dobrego programu. Lightroom powstał na bazie wtyczki do Photoshopa Adobe Camera RAW i robi wielką karierę. Jest uznawany za najlepszy tego typu program i cieszy się popularnością mimo wysokiej ceny, wynoszącej aż 300$. Fotograf zajmujący się tylko obróbką zdjęć nie potrzebuje Photoshopa CS4 - w Lightroomie zrobi wszystko i to w dużo bardziej intuicyjny sposób.

Trzecia wersja programu jest na razie w fazie beta, ale można pobrać 30-dniową wersje testową. Na pierwszy rzut oka widać, że aplikacja uruchamia się szybciej niż stabilna wersja 2.5. Zupełnie zmieniono okno importu, ma teraz więcej opcji i jest ładniejsze. Możemy automatycznie skonwertować plik RAW z naszego aparatu do otwartego formatu DNG (Digital Negative).

Skuteczniej działa odszumianie, pojawił się też dodatkowy parametr kontroli, pozwalający zadbać o szczegółowość krawędzi obiektów podczas odszumiania. Poprawiono też wyostrzanie - można jeszcze lepiej podkreślić drobne elementy. Cały program zdaje się zaś działać szybciej niż poprzednia wersja. Dodano również możliwość nałożenia po obróbce efektu ziarna analogowego. W nowym Lightroomie jest również możliwość synchronizacji z Flickerem. Producent zapowiada, że w wersji finalnej znajdziemy jeszcze inne funkcje, których brak zgłaszali użytkownicy.

Informacja: www.adobe.com

Pobierz: Adobe Photoshop Lightroom 3.0 Beta1