Adobe Photoshop Lightroom - niezbędnik profesjonalnego fotografa

Lightroom to aplikacja adresowana głównie do fotografów. Pozwala organizować i zarządzać rozbudowanymi bibliotekami zdjęć. Umożliwia edycję i retuszowanie fotografii. Obsługa oferowanych przez niego narzędzi nie jest tak skomplikowana jak na przykład w Photoshopie.

Lightroom to program do edycji grafiki. Doceniany jest przede wszystkim przez fotografów. Pozwala zgrywać zdjęcia i filmy z aparatów cyfrowych, zarządzać nimi, edytować i prezentować. Ułatwia drukowanie i publikowanie w Internecie. Liczba dostępnych funkcji czyni z niego potężne narzędzie.

Adobe Photoshop Lightroom  - niezbędnik profesjonalnego fotografa

Adobe Photoshop Lightroom 3.3

Importowanie obrazów za pomocą Ligtroom trwa jedynie chwilę. Odbywa się błyskawicznie bez względu na wielkość pobieranych plików i uruchamia automatycznie, po podłączeniu do komputera aparatu bądź kamery. W trakcie importu można automatycznie modyfikować nazwy obiektów czy wprowadzać niektóre poprawki. Najczęściej używane ustawienia importu i eksportu łatwo zapisać w postać szablonów gotowych do wykorzystania w przyszłości. Profesjonaliści docenia również funkcję konwersji do formatu DNG (Digital Negative).

Zobacz również:

  • 10 alternatyw dla Photoshopa

Funkcje zarządzania biblioteką graficzną udostępniają wiele różnych widoków. Pozwalają na szybkie wyszukiwanie, sortowanie i filtrowanie. Dają wygodny dostęp do właściwości poszczególnych plików. Umożliwiają porównywanie obrazów. Tagowanie, przypisywanie słów kluczowych i dodawanie do różnych kolekcji ułatwia organizację rozbudowanych zestawów grafik. Użytkownik ma również pełną kontrolę nad miniaturkami plików. W pracy pomaga funkcja grupowej modyfikacji metadanych i zapisu wersji bez tworzenia dodatkowych plików.

Ocena

Możliwości 45% 9

Ergonomia 25% 10

Wersja PL 20% 0

Wygląd 10% 10

Ocena końcowa 7,6

Lightroom ma bardzo rozbudowane narzędzia edycyjne i korekcyjne. Umożliwia między innymi zmianę balansu bieli, proporcji, ułożenia i rozmiaru fotografii, zmianę ekspozycji, kontrastu czy nasycenia kolorów. Za jego pomocą łatwo wyostrzyć fotografię, zmienić jej kolorystykę, poddać retuszowi bądź usunąć efekt czerwonych oczu. Modyfikacje mogą obejmować cały obraz lub jego fragmenty.

Rozbudowane zostały funkcje tonalne oraz mechanizmy operowania histogramem. Bardzo dobrze sprawdza się usuwanie szumów oraz funkcje korekty różnych zniekształceń wprowadzanych przez obiektywy. To one stanowią główną nowość tej wersji. Lista obsługiwanych aparatów powiększona została o kolejne modele. Zwiększono również katalog obsługiwanych formatów RAW i poprawiono błędy występujące we wcześniejszych edycjach.

Podsumowanie

Zalety:

+ rozbudowane narzędzia edycyjne

+ obszerne biblioteki zdefiniowanych wstępnie ustawień

+ współpraca z wieloma modelami aparatów

Wady:

- brak polskiej wersji językowej

- wysoka cena

Program drogi, ale wart swojej ceny. To idealne narzędzie dla każdego profesjonalnego fotografa i zaawansowanego fotoamatora

Integracja z Photoshopem pozwala na przenoszenie pomiędzy tymi programami informacji o modyfikacjach wprowadzonych do zdjęć. Zestawy zdefiniowanych wstępnie parametrów różnych narzędzi korekcyjnych pozwalają na hurtowa obróbkę wielu fotografii jednocześnie. Pozwalają także zsynchronizować zmiany wprowadzone na jednym zdjęciu z innymi plikami.

Gotowe prace można przygotować do druku, bądź opublikować w Internecie w postaci galerii HTML i Flash. Nie trzeba przy tym wykazywać się znajomością programowania. Wbudowany klient FTP ułatwia przesyłanie prac na serwery. Za pomocą Lightroom można również tworzyć rozbudowane, uzupełnione muzyką pokazy slajdów.

Minusem programu Lightroom jest jego wysoka cena i brak polskiej wersji językowej. Wariant testowy programu działa 30 dni.