Adobe Premiere 6


Adobe Premiere 6

Projektanci z Adobe próbowali dostosować Premiere 6.0 do potrzeb każdego użytkownika. Zawiera on profesjonalne funkcje i narzędzia dla nowicjuszy. Interfejs high-endowego programu do montażu nieliniowego starano się połączyć z designem znanym z innych produktów Adobe.

Dostępne są też dwa inne podglądy: nowe okno miksera audio (to miły dodatek) - i sterowanie efektami. Montażystom korzystającym z pojedynczego monitora te nowe podglądy pozwolą lepiej znieść szczupłość miejsca na ekranie. Można też tworzyć własne podglądy - i tu zawarto także narządzie do tworzenia podglądów dla stacji dwumonitorowych.

Adobe poprawiło także interfejs, dodając okno storyboard do szybkiej obróbki fragmentów materiału przed wstawieniem ich do głównego okna Timeline. Oprócz tego wprowadzono wiele nowych elementów, które sprawiają, że Premiere bardziej przypomina inne aplikacje Adobe. Chodzi tu o hierarchiczną strukturę koszy w oknie Project i kontrolki efektów, przypominające funkcje z After Effects. Warto też zwrócić uwagę na przyciski poleceń na dole większości okien.

To już historia

Najbardziej widoczną nową funkcją w Premiere 6, a znaną z innych aplikacji Adobe, jest paleta History. Najpierw pojawiła się w Photoshopie, a potem trafiła do innych programów Adobe. Zyskała uznanie wielu użytkowników. Najprawdopodobniej to samo odczują użytkownicy Premiere 6. Paleta History ma bowiem więcej możliwości w porównaniu ze starymi poleceniami Undo/Redo.

Wspólne elementy z innymi aplikacjami na tym się nie kończą. Premiere 6 korzysta bezpośrednio z After Effects. W wersji handlowej do programu dołączanych jest 25 filtrów ze standardowej wersji AE, ale można wykorzystać dowolne filtry w formacie AE, nawet z Production Bundle lub od innych producentów. To prawdziwa gratka dla użytkowników obu aplikacji, jako że montaż i kompozycję można wykonywać w większości wypadków w Premiere.

W wersji 6. wprowadzono też wiele innych drobiazgów. Takich choćby jak automatyzacja wysyłania grup klipów z okna Storyboard i Project do głównego okna Timeline, podgląd ustawień, pozwalający zorientować się, czy są one spójne w poszczególnych fragmentach projektu. Wprowadzono też możliwość edycji plików w aplikacjach, w jakich zostały oryginalnie stworzone i automatyczne uaktualnianie tak zmienionych fragmentów. W oknach monitora i Timeline wprowadzono wiele imponujących poprawek. Dla wielu użytkowników będą one bardziej istotne niż narzędzia do importu DV czy eksportu do sieci, ponieważ przyspieszają pracę. Niezależnie od wykorzystania Premiere, wersja 6. to obowiązkowy upgrade.

colspan="2">
Adobe Premiere 6
Kliknij prawym klawiszem na linię czasu i utwórz marker, używając menu, które się otworzy. Następnie musisz opisać marker, aby otwierał wskazany URL. Kiedy wszystkie potrzebne markery będą gotowe, wybierz opcję Export Timeline i określ parametry sieciowe pracy. Eksport w formatach Advanced RealMedia i Advanced Windows Media wykonywany jest wewnątrz programu, opcja Save for Web korzysta z Cleanera EZ.