Adobe PressReady

PressReady, firmy Adobe, to niedrogi zestaw zmieniający popularną drukarkę atramentową w kolorowy proofer symulujący wydruki maszyn drukarskich. Program może również tworzyć PDF-y z zawartą informacją o zarządzaniu kolorem, które możemy przesłać innym użytkownikom PressReady lub do studia.

PressReady, firmy Adobe, to niedrogi zestaw zmieniający popularną drukarkę atramentową w kolorowy proofer symulujący wydruki maszyn drukarskich. Program może również tworzyć PDF-y z zawartą informacją o zarządzaniu kolorem, które możemy przesłać innym użytkownikom PressReady lub do studia.

Adobe PressReady

<b>PressReady 1.0 krok po kroku</b> Na początku wybieramy profile zarządzania kolorem w menu Print Color.

Do niedawna, z uwagi na wysokie ceny oprogramowania, na luksus proofu mogły pozwolić sobie jedynie firmy prepressowe i studia graficzne. PressReady kosztuje jedynie 188 USD, a ceny porządnych drukarek atramentowych, nadających się do tworzenia odbitek próbnych, też nie są wygórowane.

Do drukarki jest konieczny postscriptowy RIP. PostScript jest standardowym językiem prepressu. Zaopatrując się więc w odpowiedni RIP, możemy być pewni, że dane zostaną zakodowane w odpowiedni sposób, co w dużym stopniu zapobiegnie wystąpieniu jakichkolwiek problemów. Dzięki RIP-owi można także wydrukować pliki EPS, bez niego otrzymamy podglądy niskiej jakości. Niestety, za to urządzenie musieliśmy do niedawna słono płacić. Niemałym wydarzeniem było więc wprowadzenie do sprzedaży w październiku PressReady, która kosztując niewiele, spełnia wszystkie funkcje RIP-a.

PressReady nie tworzy automatycznie zalewek, odwzorowuje jedynie te zawarte w PostScripcie, nie ma więc problemu, jeśli plik pochodzi z Illustratora czy InDesigna. Zalewki tworzone w Quarku nie wydrukują się poprawnie. PressReady ma własny, prosty system kalibracji monitora, Adobe Gamma. System kalibracyjny jest wręcz nieodzowny, jeśli chcemy uzyskać dobre wyniki przy odbitkach próbnych. Adobe Gamma jest dość rzetelny, lecz jeśli mamy coś bardziej nowoczesnego, z dołączonego do PressReady kalibratora możemy bez żalu zrezygnować.

Po zainstalowaniu PressReady na ekranie ukazuje się lista ośmiu drukarek, z którymi współpracuje oprogramowanie. Na liście znajdziemy modele: Canona BJC-8500, Epsona Stylus Color 800, 850, 1520, 3000; Hewletta-Packarda DeskJet 895, 1120C i 2000C. Niestety, brakuje sterowników do kilku popularnych i dobrych jakościowo drukarek, np. Epsona Stylus Pro 5000 i Stylus Photo 1200. Adobe postanowiła co miesiąc udostępniać nowy sterownik na swojej stronie internetowej. Użytkownicy mogą także głosować na najbardziej przydatne sterowniki. Dotychczas udostępniono jedynie oprogramowanie do modelu Epson Stylus Color 900. Po instalacji na Macintoshu PressReady jest dostępne poprzez Choosera. W Windows pojawia się w menu Print.

Po uruchomieniu trzeba ustawić system zarządzania kolorem w panelu Print Color. Jest to łatwiejsze niż w Photoshopie czy w Acrobacie, lecz daje też mniej możliwości. Następnie wybieramy model druku, który chcemy symulować. Powinniśmy zaznaczyć opcję Euroscale lub Unspeciefied, dzięki której zostaną zastosowane profile wyjściowe ICC, dołączone do obrazków. Program pozwala na używanie własnych profili, nie ma jednak możliwości przekalibrowania profilu drukarki. Konwersja kolorów z RGB na CMYK-a odbywa się przed ripowaniem.

Szybkość działania programu zależy od oryginalnego pliku, a także od komputera, na jakim pracujemy. Ku naszemu zdziwieniu, PressReady działał zadowalająco nawet na starym Macintoshu 604e; gdy zainstalowaliśmy program na G3 (400 Mhz) Đ szedł jak burza. Do testów używaliśmy drukarki Epsona: Stylus Pro 3000.

Adobe PressReady

Prawie wszystkie opcje sterujące programem i drukarką, w wersji na PC, znajdują się w oknie Print. Menu w Mac OS-ie jest nieco prostsze.

Uzyskany w PressReady proof możemy przekonwertować na plik PDF. Aby tego dokonać, należy wybrać komendę Create Adobe PDF w menu Print. Program ma wbudowaną uproszczoną wersję Acrobat Distillera 4.0 Đ znajdziemy tu tylko trzy ustawienia, tj. PressOptimized (dla wydruków o wysokiej rozdzielczości), Print Optimized (dla proofingu) i ScreenOptimized (dla proofingu na monitorze). Niestety, nie można dodać możliwości ustawień z oryginalnego Distillera.

W programie PressReady przeznaczonym dla systemu Mac OS ustawienia są stałe: nie można zmienić kolorów, rozdzielczości czy kompresji. Użytkownicy pecetów mogą wybrać ustawienia optymalizacji, jednak pod warunkiem że zainstalowali wcześniej Distillera. Opcje PressOptimized i PrintOptimized w Macintoshach obsługują tylko pliki formatu PDF 1.3. Niestety, pliki te nie współpracują z niektórymi starszymi RIP-ami z PostScriptem poziomu 2.

W PressReady znajdziemy Adobe Circulate - ciekawą aplikację, która pozwala na podgląd plików PDF.

PressReady to bardzo dobry program, oferowany po przystępnej cenie. Choć opcje obsługujące PDF-y i zarządzanie kolorem ograniczono do niezbędnego minimum, okazuje się, że nie przeszkadza to w osiągnięciu doskonałych efektów symulacji druku.