Adobe kończy z "mobilnym" Flashem. Przyznaje rację Jobsowi?

Firma Adobe Systems poinformowała, że nie będzie dalej rozwijała mobilnego Flash Playera. W zamian zamierza się skupić przede wszystkim na technologii HTML 5.

Zmarły niedawno Steve Jobs miał chyba rację twierdząc, że technologia flash to przestarzałe i niebezpieczne rozwiązanie. Jego słowa potwierdza bowiem najnowsza decyzja firmy Adobe Systems, która postanowiła, że nie będzie dalej rozwijała mobilnego Flash Playera.

"Adobe nie będzie dalej rozwijało Flash Playera w przeglądarce dla urządzeń mobilnych w nowych konfiguracjach" - napisał na blogu Danny Winokur, wiceprezes i dyrektor generalny działu interactive development w firmie Adobe.

Dodał jednocześnie, że wspomniane konfiguracje dotyczą m.in. chipsetów, przeglądarek i wersji systemów.

Ostatni Flash Player będzie nosił numer 11.1 i pojawi się w wersjach dla Androida oraz Playbooka firmy RIM.

Adobe stawia na HTML 5

Firma Adobe zapowiedziała jednocześnie, że zamierza się skupić na dostarczaniu rozwiązań opartych na technologii HTML 5.

"HTML 5 jest obecnie powszechnie wspierany przez główne urządzenia przenośne, w niektórych przypadkach wyłącznie. To czyni z niego najlepsze rozwiązanie do tworzenia i wdrażania treści w przeglądarce na platformach mobilnych" - przyznaje Danny Winokur.

Adobe twierdzi ponadto, że zamierza zachęcać developerów do tworzenia natywnych aplikacji z użyciem Adobe AIR i udostępniania ich we wszystkich głównych sklepach z aplikacjami.

Firma Deklaruje też, że będzie w dalszym ciągu udostępniała uaktualnienia usuwające błędy i niebezpieczne luki.

Warto na koniec zaznaczyć, że póki co, jeżeli chodzi o przeglądarki pracujące na komputerach PC, technologia Flash ma się dobrze.