Adobe nie zmieni zasad licencji studenckiej

Od euforii przez zaskoczenie po rozżalenie - tak pokrótce można opisać emocje użytkowników, którzy w ubiegłym tygodniu rozpoczęli składanie zamówień na oprogramowanie Adobe oferowane na licencji studenckiej. Kiedy poznane zostały pełne zasady licencji, wielu z nich anulowało zamówienia, mając za złe producentowi, iż wprowadzał zmiany po ogłoszeniu oferty.

Przypomnijmy, iż bardzo atrakcyjna oferta taniego oprogramowania pojawiła się m.in. na stronach firmy Vobis. Wiadomo było wówczas, iż z aplikacji można skorzystać pod warunkiem posiadania aktualnej legitymacji studenckiej i nie można wykorzystywać ich w celach komercyjnych, jednak możliwe jest dalsze korzystanie z nich po zakończeniu nauki. Potem jednak, gdy na stronie Adobe dla Studenta opublikowane zostały inne zasady licencjonowania (czyli m.in. niedostępność programów dla słuchaczy studiów niestacjonarnych i ważność licencji ograniczona tylko do czasu studiów), rozsierdziło to zainteresowanych ofertą użytkowników.

Poproszony przez nas o komentarz przedstawiciel Vobis, Piotr Będowski powiedział nam: "Od momentu rozpoczęcia przedsprzedaży otrzymaliśmy bardzo dużo zamówień od klientów, co pozwoliło nam przypuszczać, że będzie ona prawdziwym hitem tego roku, porównywalnym z Microsoft Office 2007 dla Użytkowników Domowych. Nastawienie klientów częściowo zmieniło się po tym, gdy została uruchomiona strona Adobe, z pełnymi warunkami licencji - z zapisami o ważności licencji studenckiej tylko do czasu trwania nauki oraz pominięciem studentów zaocznych. Informowaliśmy klientów o tym drogą elektroniczną, cześć z nich zrezygnowała z zamówienia, gdyż nie spełniała warunków licencji."

Dziś otrzymaliśmy oficjalne stanowisko Adobe.

"Powyższe warunki były w programie studenckim od momentu ogłoszenia go przez Adobe, a nasi jedyni dystrybutorzy: Wimal i Techdata wiedzieli o tych ograniczeniach przed ogłoszeniem programu.

Licencja jest przeznaczona dla studentów, a ci, którzy skończą studia mogą dokonać korzystnego upgrade'u do wersji komercyjnej.

Według wstępnych informacji zebranych od największych partnerów program cieszy się potężnym zainteresowaniem. Nie jest rozważana zmiana zasad programu."


Zobacz również