Adobe: nowy Flash na Linuksie tylko w przeglądarce Chrome

Adobe pracuje z Google nad Pepper API. Jest to nowy interfejs łączący przeglądarkę z jej wtyczką. Został on wykorzystany przy implementacji Flash Playera w Google Chrome dla platform z procesorami 32 i 64 bit. Już niedługo implementacja w przeglądarce Chrome będzie jedynym sposobem na uzyskanie nowego Flasha w systemie Linux.

Adobe Flash

Na blogu Adobe czytamy, że Flash Player 11.2 będzie ostatnim wydanym dla Linuksa w formie odrębnego pliku do pobrania ze strony producenta. Kolejne wersje będą dostępne tylko jako element przeglądarki Google Chrome. Adobe planuje jednak dostarczać aktualizacje bezpieczeństwa dla linuksowych dystrybucji Flash Playera opartych na starym API przez kolejne pięć lat.

Pepper API wykorzystane przy tworzeniu nowego Flash Playera dla Chrome ma zastąpić interfejs NPAPI powszechnie stosowany do tej pory. W systemach Windows oraz Mac OS X nadal dostępne będą wersję oparte o starą technologie, ale z szerzej niewyjaśnionych przyczyn, Linux nie otrzyma już Flash Playera w takiej wersji.

Polecamy: Adobe kończy z "mobilnym" Flashem. Przyznaje rację Jobsowi?

Inne przeglądarki nie wyraziły zainteresowania Pepper API, a twórcy Firefoksa zastrzegli nawet, że nie mają zamiaru z niego korzystać. W związku z tym, Google Chrome będzie jedyną szansą na używanie najnowszej wersji Flasha na Linuksie. Niektórzy użytkownicy żałują takiej decyzji Adobe, a inni czekają niecierpliwie, kiedy Flash zostanie zastąpiony na stronach internetowych przez technologię HTML 5.