Adobe pozywa Macromedię

Adobe i Macromedia będą przeciwnikami w sądowym procesie. Adobe pozwał konkurenta o naruszenie patentu, dotyczącego interfejsu użytkownika w programach.

Liderzy rynku oprogramowania graficznego - firmy Adobe i Macromedia - spotkają się w sądzie. Adobe pozwał konkurenta o naruszenie patentu, który odnosi się do interfejsu użytkownika w programach. Patent dotyczy elementu interfejsu wykorzystywanego w produktach firmy Adobe, np. w ImageReady (wchodzącego w skład Photoshop 5.5). Tabbed palettes umożliwiają wyświetlanie zestawów różnych informacji w tym samym polu ekranu i pozwalają użytkownikom na łatwiejszy dostęp do funkcji programu.

Prezes firmy Adobe, Bruce Chizen, twierdzi, że sprawa została zgłoszona do sądu po wielokrotnych skargach, jakie jego firma wysyłała do konkurencji, dotyczących naruszenia ww. patentu. Przedstawiciele Adobe są zdania, że podobny do ich opatentowanego rozwiązania element interfejsu znalazł się w produktach Macromedii - narzędziu graficznym Fireworks i ostatnio zapowiadanym Flashu 5, który ma być dostępny w sprzedaży w przyszłym miesiącu.

Macromedia i Adobe walczą na rynku aplikacji graficznych - Adobe Illustrator stanowi konkurencję aplikacji Macromedia FreeHand, Adobe GoLive - programu Dreamweaver, a LiveMotion - Flasha.


Zobacz również