Adobe przedstawia Illustratora 10

Najnowsza wersja Adobe Illustratora wyposażona została w bogate zestawy narzędzi do tworzenia witryn WWW oraz nowe funkcje integracji z bazami danych.

Prezentując Illustratora 10 przedstawiciele Adobe wyrazili nadzieję, że najnowsza wersja aplikacji zainteresuje nie tylko artystów i grafików tworzących na potrzeby WWW, ale także dostarczy wydajnych narzędzi projektantom serwisów internetowych. Funkcje te zostały bowiem w Illustratorze 10 znacznie rozbudowane - wprowadzono m.in. opcje symboli, narzędzia plastrów [slices] oraz możliwość wprowadzania odniesień do baz danych i tworzenia dynamicznej grafiki wektorowej na podstawie ich zawartości.

Wprowadzenie symboli pozwala uzyskiwać pliki o mniejszych rozmiarach oraz wygodniej zarządzać elementami graficznymi: symbole umożliwiają stworzenie obiektu, zapisanie go i ponowne wykorzystywanie w innych miejscach. Zamiast ciągłego odtwarzania obiektu, Illustrator po prostu odnosi się do oryginału, co oznacza że zmiany w nim wprowadzane mają swoje odzwierciedlenie także we wszystkich symbolach z niego utworzonych. Z kolei narzędzia do tworzenia plastrów [slice] pozwalają ciąć obiekty, warstwy i grupy, a następnie eksportować plastry do plików GIF, JPEG, PNG, SWF oraz SVG (Scalable Vector Graphics) z możliwością wybrania formatu i sposobu kompresji każdego plastra oddzielnie.

Do opcji tworzenia dynamicznych witryn zintegrowanych z bazami danych należy w Illustratorze 10 nowa paleta 'Variables', gdzie definiuje się obiekty takie jak logo czy tekst jako zmienne [variables], które mogą być następnie linkowane z bazą obiektów i uaktualniane za pomocą kontrolek oferowanych przez inne narzędzia Adobe np. GoLive. Przedstawiciele firmy twierdzą, że mechanizm linkowania współpracuje z każdą bazą danych ODBC oraz serwerami obrazów np. Adobe AlterCast. Skrypty kontrolujące pracę Illustratora 10 można tworzyć w językach JavaScript, Microsoft Visual Basic i AppleScript.

Do nowych narzędzi graficznych oferowanych przez najnowszego Illustratora należy zestaw 'Live Distortion' pozwalający na zakrzywianie, skręcanie i wyginanie tekstów, grafik i obrazów wektorowych w czasie rzeczywistym oraz narzędzia łuków i linii czy wektorowy filtr 'lens-flare'. Illustrator 10 pracuje w Mac OS X i Windows XP, dostępny ma być pod koniec bieżącego roku, a jego cena ma wynieść około 299 GBP (w Polsce 1 859 PLN).

http://www.adobe.com


Zobacz również