Adobe szykuje konkurenta dla Javy

Już wkrótce koncern Adobe opublikuje beta wersję swojego nowego produktu - środowiska pozwalającego na uruchamianie webowych aplikacji w trybie offline. Technologia nosi nazwę Apollo i ma konkurować z platformami Java i .Net.

Udostępnienie deweloperskiej wersji Apolla ma towarzyszyć organizowanemu przez Adobe seminarium ApolloCamp, które odbędzie się 16 marca w San Francisco.

Technologia Apollo zbudowana została w oparciu o opracowaną jeszcze w 2003 r. przez Macromedię platformę Macromedia Central (było to środowisko pozwalające uruchamiać aplikacje we Flashu offline, bez konieczności ciągłego komunikowania się z serwerem - poprawiało to szybkość ich działania).

Możliwości Apollo będą poszerzone - będzie w nim można uruchamiać aplikacje HTML, AJAX oraz w innych językach. Środowisko musi być jednak zainstalowane na lokalnym komputerze lub wbudowane bezpośrednio w daną aplikację (tak jak odtwarzacz Flash uruchamia aplikacje Flash w przeglądarce).

Co ciekawe, jedna z firm zaangażowanych w testy platformy - EffectiveUI - ujawniła, iż Apollo zostało już wykorzystane na potrzeby serwisu aukcyjnego eBay, dzięki czemu aukcjami można zarządzać nie mając bezpośredniego połączenia z Internetem.

Finalna wersja środowiska ma zostać udostępniona w trzecim kwartale tego roku. Ma być dostępne bezpłatnie, zarówno dla programistów, jak i użytkowników końcowych.

Strona producenta

Aktualizacja: 19 marca 2007 12:50

Wersja alpha środowiska jest już dostępna do pobrania ze strony Adobe Labs.