Adobe - testowo dla webmasterów

Koncern Adobe udostępnił na swojej stronie internetowej testową wersję forum dla webmasterów, CSS Advisor, pozwalającego na sprawdzenie poprawności kodu w kaskadowym arkuszu stylów. Użytkownicy mogą także pobierać nowe wydanie beta (1.4) środowiska Spry Ajax, czyli biblioteki skryptów ułatwiającej tworzenie stron w technologii Ajax.

CSS Advisor nie jest narzędziem - jest to po prostu strona internetowa, docelowo tworzona przez społeczność webmasterów dla webmasterów. Poszczególne wątki tego forum można bez przeszkód oglądąć, natomiast do zamieszczania tam wpisów konieczne jest posiadanie identyfikatora Adobe ID. Warto dodać, że kolejna wersja edytora WWW Dreamweaver będzie wyposażona w funkcję CSS Advisor, automatycznie wykrywającą błędy w kodzie CSS tworzonych witryn i łączącą użytkownika z odpowiednim wątkiem na forum CSS Advisor.

Spry AJAX to natomiast platforma dla programistów, pozwalająca na tworzenie rozbudowanych, dynamicznych stron internetowych przez dodawanie do nich interaktywnych funkcji utworzonych w technologii Ajax. Spry złożony jest z bibliotek Javascript, odpowiedzialnych za obsługę XML, XPath i różnych efektów specjalnych. W skład Spry beta 1.4 wchodzą 3 podstawowe komponenty: moduł umożliwiający importowanie na stronę WWW danych z baz lub bezpośrednio z wątków RSS, biblioteka składników interfejsu przydatna w tworzeniu tzw. widgetów (małych aplikacji dostarczających różnych informacji) oraz biblioteka efektów Javascript. Podobnie jak CSS Advisor, Spry zostanie zintegrowany z następną wersją Dreamweavera.

Więcej informacji:

CSS Advisor

Spry beta


Zobacz również