Adobe udostępnia Photoshop Express beta

Webowa wersja sztandarowej aplikacji Adobe do obróbki grafiki rastrowej i fotoretuszu jest już dostępna w Internecie. W obecnym stadium jest ona dostępna tylko po angielsku. Adobe zapowiada plany udostępnienia narzędzia w innych językach, a na razie zastrzega, że próba skorzystania z programu spoza USA może zaowocować mizerną wydajnością. W naszym teście aplikacja wypadła jednak zachęcająco.

Teoretycznie wydanie testowe aplikacji nie jest dostępne dla użytkowników sposa Stanów Zjednoczonych (w czasie rejestracji na liście rozwijanej lokacji można wskazać wyłącznie "United States"). Nie przeszkodziło nam to jednak w utworzeniu konta i zalogowaniu się do usługi - jest to zatem ograniczenie czysto wirtualne.

Korzystanie z Photoshop Express jest darmowe; należy tylko utworzyć profil użytkownika (w ramach rejestracji trzeba podać imię, nazwisko, miejsce urodzenia oraz adres poczty elektronicznej). Photoshop Express umożliwia przechowywanie do 2 GB plików graficznych, edytowanie ich oraz wymianę (publikację) w Internecie. Narzędzie umożliwić ma także komunikację z serwisami społecznościowymi, np. Facebook.

Adobe udostępnia Photoshop Express beta

Photoshop Express - ekran startowy

Po przejściu procesu rejestracji i zalogowaniu się do konta naszym oczom ukazuje się "ekran startowy" - z jego poziomu można przesłać zdjęcia z komputera lokalnego do webowego repozytorium, przejść do ekranu edycji obrazów lub obejrzeć galerie innych użytkowników.

Zdjęcia można dodać do biblioteki lub do nowej bądź istniejącej galerii. Obrazy w bibliotece MyPhotos moża organizować wg daty utworzenia lub oceny (rating), dostępna jest także możliwość zmiany podglądu zdjęć - widok miniatur, listy szczegółowej oraz "przezrocza" (w tym pierwszym trybie rozmiar miniatur można skalować, co nasuwa skojarzenia z funkcjonalnością eksploratora Windows w Viście). Jedno kliknięcie wyświetla również panel boczny dostarczający informacji o właściwościach zaznaczonego aktualnie zdjęcia, w tym tak szczegółowe dane jak ustawienia aparatu w chwili wykonania fotografii (prędkość migawki, ekspozycja, ogniskowa, itp.).

Adobe udostępnia Photoshop Express beta

Dodawanie plików do biblioteki